İZMİR VALİLİĞİ BİRGÜN GAZETESİ İNTERNET SİTESİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İzmir Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Valilik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Birgün Gazetesinin İnternet Sitesinde, 01.08.2022 tarihinde yer verilen “Eğitim Ranta Yenilmez” başlıklı habere ilişkin basın açıklaması şöyle;

“İzmir İlimizde 2020 yılında yaşanan deprem öncesinde, Millî Eğitim Bakanlığımızın merkezden yürüttüğü depremsel incelemeler sonucunda 83 okulumuz yık-yap kapsamına alınmıştır. Akabinde 83 okulumuz tahliye edilerek yapım ihale işleri hemen başlatılmıştır.

30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrasında ise 30 okulumuzda hasar tespiti yapılmış, gerekli incelemelerin ardından tahliye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 9 okulumuz ile ilgili, üniversitelerce yapılan incelemeler sonucunda yıkım kararı alınmıştır. Yık-Yap kapsamındaki toplam 122 okulumuzdan 17’sinin yapımı tamamlanarak eğitim öğretime kazandırılmıştır. 47 okulun yapımı ise devam etmektedir.

Geriye kalan 48 okulumuzdan 20’si için ilgili belediyelere ruhsat başvurusu yapılmıştır. 28 okulumuzun proje çalışmaları ise devam etmektedir.

Yık-Yap kapsamı haricinde de 24 okul 2020-2021 yılları arasında eğitime kazandırılmıştır.

Güçlendirme kapsamında; 3 okulumuzun işlemleri tamamlanmıştır. Güçlendirme kapsamında çalışmaların devam ettiği 10 okulumuz Eylül 2022 içerisinde teslim alınacaktır. 13 okulumuzun iş ve işlemleri ise Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi için Millî Eğitim Bakanlığımızın merkezden yürüttüğü depremsel inceleme protokolü kapsamında, Pamukkale Üniversitesi tarafından gerekli inceleme yapılmış ve yıkım kararı verilmiştir. Hemen ardından mevcut arazi üzerinde yeni 32 derslikli Atakent Anadolu Lisesi, Devlet Yatırım Programı’na tanımlanmış, yeni vaziyet planı ve mimari projeler çalışılarak, kitle tasdiki ve Tus dosyası ile birlikte Karşıyaka Belediye Başkanlığına 06.07.2022 tarihli ve 53439207 sayılı yazımız ile ruhsat başvurusunda bulunulmuştur. Şantiye ruhsatı düzenlemesi akabinde, kısa süre içerisinde yeni okul yapımı için ihale süreci başlatılacaktır. Ayrıca projenin statik disiplinlerinin oluşturulması için zemin etüdü ihale süreci de başlatılmıştır.

Atakent Anadolu Lisesi önceki eğitim öğretim yıllarında olduğu gibi mevcut arsa üzerine inşa edilecek olup eğitim öğretim hizmeti dışında başka bir hizmete tahsisi ve üçüncü kişilere devri söz konusu değildir.” Denildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir