MERHUM HAMDİ TÜRKMEN’E SON GÖREV

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi, İzmir basının duayen isimlerinden Hamdi Türkmen cenazesi toprağa verildi.

İzmir basınının duayen isimlerinden Gazeteci Hamdi Türkmen, dostları ve meslektaşları son yolculuğuna uğurlandı.  

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Türkmen, 6 Ağustos günü 70 yaşında hayatını kaybetti. Türkmen için ilk tören yıllardır kıdemli üyesi olduğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlendi. Uluslararası Basın Merkezi önündeki törene törenine İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Esnaf Odaları Birliği Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam’ın yanı sıra Türkmen’in ailesi ile sevenleri katıldı. 

GAPPİ: MÜCADELENİ SÜRDÜRECEĞİZ  

Uluslararası Basın Merkezi önünde düzenlenen törende konuşan İGC Başkanı Dilek Gappi, “İyi ki bizim de yollarımız kesişmiş ve iyi bir gazeteciyi, çok iyi bir yazı işleri müdürünü tanımışım. Milliyet’te birlikte çalıştığımız zamanlarda ondan öğrendiklerimiz sonraki yıllarda bana yol gösterici oldu. İyi ki hepimizin hayatına bir şekilde girmiş ve dokunmuşsun. Hiçbir şey öğrenemiyorsan direnmeyi öğreniyorsun. Direnmeyi öğrendim. Keşke daha kalsaydın meslek adına yapacakların vardı. Ama olmadı. Çünkü en çok gerçeği söylemekten çekinmeyen insanlar yorulur; çok yorulur ve sen de yoruldun. Gittiğin yerde, mesleğini en iyi şekilde yapmanın gönül rahatlığıyla huzurla uyu Hamdi Türkmen. Habercilik mücadelen bizlerde sürecek. Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil. Hepimizde bir parçanla yaşayacaksın… Ruhun huzur bulsun… Yıldızlar yoldaşın olsun” dedi.  

AĞABEYİMİZİ KAYBETTİK 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Özuslu, Gazeteci Türkmen’i kaybetmenin verdiği acıyı dile getirerek, “Çok iyi bir gazeteciydi ve çok iyi bir ağabeydi. Ağabeyimizi kaybettik” dedi. Özuslu’nun ardından söz alan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “İyi bir insanı kaybettik, üzüntüm sonsuz” ifadelerini kullandı. Karabağlar Belediye Başkanı Selvitoğu, “Hamdi Bey’i insani yönleri ile hatırlayacağız. İzmir’in çıkarlarını düşünen bir insandı. Ruhu şad olsun” diye konuştu. Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay ise törene katılan herkese başsağlığı dileyerek “İzmir’imizin çok önemli, çok değerli bir gazetecisini kaybettik. Kendisi yaşadığı süre içerisinde sevilen bir insan oldu. Yeri doldurulamayacak” sözlerini kaydetti. 

İGC BASIN MERKEZİ VE GÖZTEPE SPOR KULÜBÜNDE TÖREN

İlk tören saat 11.00 İGC Basın Merkezi Tarihi Havagazı Fabrikası Yerleşkesinde gerçekleşti. Burada ailesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Gappi ve yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Mustafa Özuslu, İyi Parti İzmir Milletvekili Musavvat Dervişoğlu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ve Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, sivil toplum kuruluşları temsilcileri Gazeteciler ve sevenleri katıldı. Törende merhum Türkmen hakkında anıları hatıralarını kısaca hatırlatarak kalanlara baş sağlığı dilediler.

Daha sonra saat 12.00 Göztepe Spor Kulübü Kulüp Binası Önünde kısa bir tören düzenlendi. Törende Göztepe Kulübü Başkanı Murat Yazıcı ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

HAMİDİYE CAMİİNDE CENAZE NAMAZI

Ardından saat 13.22 Öğle namazı Karataş Hamidiye Camiinde cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenaze namazında AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli AK Parti İzmir Milletvekili Atila Kaya, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da hazır bulundu.

Hamdi Türkmen kimdir?

Hamdi Türkmen, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1952 doğumlu Hamdi Türkmen gazeteciliğe 1970 yılında Akşam Gazetesi İzmir bürosunda başladı. Ege Ekonomi ve Yeni Asır’da çalıştı. Spor, polis, ekonomi, şehir ve belediye muhabiri olarak çalıştı. 1984 yılında Yeni Asır’da Haber Müdürü oldu. Günaydın Gazetesi İzmir bürosunda Yazı işleri müdürlüğü, köşe yazarlığı yaptı. Yeniden Yeni Asır’a geçti. Köşe Yazarlığı ile genel müdürlük görevini üstlendi. Bir süre Yenigün Gazetesi’ni çıkardı. Milliyet Gazetesi’nde ve Milliyet Ege ekinde İzmir Temsilciliğin yanısıra köşe yazıları da yazmıştır. 2000-2002 yılları arasında Göztepe Kulübü Başkanlığı’da yapan ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Türkmen son dönemlerinde 9 Eylül Gazetesi’nde de köşe yazıları yazıyordu. Türkmen evli ve dört çocuk babasıydı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir