EGE ÜNİVERSİTESİ DÜNYADA İLK BİN ARASINDA

ARWU Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması 2023” açıklandı. Ege Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk binde yer aldı

 Dünya üniversiteleri akademik sıralamasının resmi yayıncısı olan ShanghaiRanking,  Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU- 2023) sonuçlarını açıkladı. Her yıl 2 bin 500’den fazla dünya üniversitesinin değerlendirilerek ilk bin yükseköğretim kurumunun açıklandığı sıralamada Ege Üniversitesi de yer aldı.

Çin merkezli bağımsız sıralama kuruluşu ARWU tarafından açıklanan “2023 Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması”nda, Türkiye’den 8 üniversite ilk bin yükseköğretim kurumu içinde yer alma başarısı gösterdi. Ege Üniversitesi, Türkiye’de altı-sekiz bandında yer alırken sıralamaya giren tek İzmir üniversitesi oldu.

Sıralamayı değerlendiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Bölgesinin ilk, Türkiye’nin dördüncü sırada kurulan bilim çınarı olan üniversitemiz, 68 yıldır bilimsel değer üretiyor, ürettiği değeri insanlığın ve içinde bulunduğu toplumun hizmetine sunuyor. Son dönemde eğitim öğretim, araştırma geliştirme,  topluma katkı,  uluslarasılaşma misyonu doğrultusunda önemli çalışmaları akademiye kazandıran üniversitemiz, bilim dünyasına örnek olan araştırmalara imza atmaya devam ediyor.   Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alma hedefimiz doğrultusunda yürüttüğümüz çalışımalar,  uluslararası değerlendirme kuruluşlarının listelerine de yansıyor. Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından birisi olan ARWU tarafından açıklanan dünya üniversiteleri sıralamasında ülkemizden sekiz üniversite ilk bin içinde yer aldı. 2 bin 500’den fazla dünya üniversitesinin değerlendirildiği sıralamada üniversitemiz, altı-sekiz bandında bulunuyor. Bölgemizden de sıralamaya giren tek yükseköğretim kurumu Ege Üniversitesi oldu. Bu başarıda emeği geçen mensuplarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir