TSK GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA METİN GÜRAY ATANDI

Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) Genelkurmay Başkanlığına Metin Gürak atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen 2023 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi.

Toplantı sonunda edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general/amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumları görüşülerek Erdoğan’ın onayıyla karara bağlandı. Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetler Kuvvetleri(TSK) Genelkurmay Başkanlığına, Kara Kuvvetleri 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı.

TSK Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan YAŞ toplantısı kararlarına göre, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak Genelkurmay Başkanı olarak atandı. Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ise Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Toplantıda ayrıca, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerindeki 25 general ile 7 amiral ve 63 albayın terfi ettirildiği ve bazı general ve amirallerin emekliye sevk edildiği açıklandı.

YAŞ KARALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan YAŞ toplantısı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Silahlı Kuvvetlerindeki atamalara göre, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak Genelkurmay Başkanı olarak atandı. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu Kara Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ise Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

TERFİ KARARLARI

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerindeki 25 general ile 7 amiral ve 63 albay da 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere bir üst rütbeye terfi ettirildi. Bu kapsamda, 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 24 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 365 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatıldı. 2 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2023’ten, 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2023’ten geçerli olarak emekliye sevk edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir