BOZKURT – LOTUS DAVASI BORNOVA’DA MASAYA YATIRILDI

 ‘Bozkurt-Lotus Davası’ Bornova’da masaya yatırıldı

Bornova  Belediyesi ve Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi işbirliği ile düzenlenen ‘Cumhuriyetimizin Kuruluş Senedi Lozan Barış Antlaşması’nın 100. Yılında Bozkurt-Lotus Davası’ paneli  Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nde yapıldı.

Uluslararası hukuk kitaplarında devletlerin yetkileri konusunda örnek olay olarak incelenen Bozkurt-Lotus Davası’nın ele alındığı panelin konukları İzmir Barosu Eski Başkan Vekili Av. Mustafa Çetin ve D.E.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Münevver Aktaş oldu. Ağustos 1926 yılında Midilli açıklarında çarpışan Bozkurt adlı Türk gemisi ile Lotus adlı Fransız gemisinin yol açmış olduğu Türkiye-Fransa arasında ki krizin ele alındığı panelde Türkiye’nin hukuki alanda başarısını ve bu başarının uluslararası alanda sağladığı önem anlatıldı. Dava ile Türkiye’nin yabancı imtiyazlarına hiçbir şekilde rıza göstermeyeceğinin dünyaya ilan edildiği  belirtildi. Lozan Barış Antlaşması’nın önemi ve dünya barışı için taşıdığı değerin anlatıldı.

Bu yıl Lozan Antlaşması’nın 100. Yılı olduğunu hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bu antlaşma hem Türkiye hem de dünya barışı için eşsiz bir değer taşıyor. Bugün, bu topraklardaki özgürce yaşamımız bu zafer sayesindedir. Lozan’a çok daha fazla sahip çıkacağız” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir