DUMAN ÇİFTİN HAYATLARI, YANGINDA DA EVDE DE DUMAN

İzmir’in sıradışı çifti, Hayatı paylaşan Sevil ve Kemal Duman çifti yangınlara da birlikte müdahale ediyor

Duman çiftinin hayatları duman olmuş. Soy adları gibi hayatları duman birlikte ile iç içe geçiyor. Yangında da evde de hep birlikte mücadele ediyorlar.

İzmir’de yaşayan Sevil ve Kemal Duman, Urla’da yangınlara da birlikte müdahale ediyor. Duman çifti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Yangına Dirençli Köyler” projesi kapsamında eğitim aldıktan sonra İzmir İtfaiyesi Gönüllüsü oldu. Yangın ihbarı aldıktan sonra biri motosikleti, diğeri de su tankerinin bağlı olduğu traktörü alarak olay yerine giden Duman çifti, itfaiye ekipleri gelene kadar birçok yangını başlangıç aşamasında söndürdü.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yangınlarla mücadelesine yurttaşlar da gönüllü destek veriyor. Yangına Dirençli Köyler projesi kapsamında yangına ilk müdahale için su tankeri kullanma eğitimi alan köy sakinleri, İzmir İtfaiyesi Gönüllüsü oluyor. Urla’nın Birgi Mahallesi’nde projeye destek veren gönüllüler yangınlara müdahale ederek büyük felaketleri önlüyor. Hayatı her alanda paylaşan Birgi Mahalle Muhtarı Sevil Duman ile eşi Kemal Duman,  mahalle sakini Savaş Berk ve eşi Gülin Berk o isimlerden bazıları. Sevil Duman, yangın ihbarını alan ilk isim. İhbarı aldıktan sonra eşi Kemal Duman’a ve İzmir İtfaiyesi’ne haber veren Sevil Duman hemen ardından motosikletine atlayıp olay yerine gidiyor. Eşi Kemal Duman da yangına hızlı müdahale için traktöre takılı hazır olarak beklettiği su tankeriyle ona eşlik ediyor.  O sırada Savaş Berk ve eşi Gülin Berk’e de haber veriliyor ve yangın bölgesine gelmesi sağlanıyor.


Yangının büyümesini engellemede önemli rol üsteniyorlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Orman Köyleri ve Kırsal Alan Yangınları Müdahale Şube Müdürü Yaşar Korkmaz, eğitim alan yurttaşların örtü yangınlarına hızlı şekilde müdahale ettiklerini ve yangının büyümesini engellediklerini söyledi. Projenin şu ana kadar gayet başarılı ilerlediğini vurgulayan Yaşar Korkmaz, “Hiçbir orman yangını ormanın orta bölümünden başlamıyor. Üç yıl önce Ekmeksiz Plajı’nda 3 metrekarelik bir ot yangını, 100 aracın yanmasına neden oldu. Tanker ile bu yangına müdahale eden vatandaşlar, büyük bir yangının yaşanmasını engelledi. Yangın büyüdüğü zaman nereye evrileceği öngörülemiyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir