ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINA KARŞI SÖRF

Ortopedi Uzmanından Çocuklara Sörf Tavsiyesi ; Teknoloji Bağımlılığına Sörf Önerisi yapıldı

Çocuk ve gençlerde adeta bağımlılığa dönüşen cep telefonu ve tablet kullanımı, omurga gelişimine zarar vererek duruş bozukluğuna yol açıyor. Yaz tatilinde aileler çocuklarını, spora yönlendirmeye çalışsa da aşırı sıcaklarda spor aktiviteleri de zorlaşıyor. Medicana Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, yüzme ve sörf başta olmak üzere su sporlarının çocukların omurga ve kemik yapılarının gelişimi için çok faydalı olduğunu söyledi.

Telefon ve Tablet Kullanımı Duruş Bozukluğuna Yol Açıyor

Çocuk ve gençlerde duruş bozukluğunun giderek arttığına dikkati çeken Dr. Kahraman, “Çocuklar yılın büyük kısmını derste oturarak, serbest zamanlarında da dijital cihazlara bakarak geçirdiği için omurga gelişimleri olumsuz etkileniyor ve maalesef postür (duruş) bozukluğu oluşuyor, vücutları kamburlaşıyor. Yüzme, sörf, kite sörf, kürek gibi su sporları bunun için biçilmiş kaftan.Kemikleri ve kasları aynı anda güçlendiren ender aktivitelerden olan su sporları, denge ve çeviklik kazandırıyor. Zihinsel gelişimi destekleyen su sporları ile disiplin kazanmak da mümkün. Deniz kenarından uzakta yaşayanlar için havuzlar veya çocuk ve gençlere yönelik sörf kampları da alternatif olabilir. Bu tür ortamlar, sporu hem daha çok sevmeleri hem de sosyalleşmeleri için çok faydalı” dedi.

Spordan önce ısınma çok önemli

Dr. Muzaffer Kahraman, çocukların hangi spor olursa olsun, başlamadan önce bilgilendirilmelerinin önemine dikkat çekerek, spora fiziksel egzersizle iyice ısınarak başlamak gerektiğini vurguladı. Sörf eğitmenlerinin her ne kadar çok dikkatli de olsa, zaman zaman ilk başlayanlarda düşme, çarpma gibi ufak yaralanmalar olabildiğini de kaydetti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir