İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK YAĞMUR SUYU YATIRIMI BUCA’DA DA

İzmir tarihinin en büyük yağmur suyu ayrıştırma yatırımı Buca’dan da sürüyor  

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, körfezin varlığının devamı ve sürdürülebilirliği için hayata geçirilen “Yaşayan Körfez” programının en önemli ayaklarından biri olan yağmur suyu ayrıştırma imalatlarını sürdürüyor. Körfez’e gelen kirlilik kaynaklarının sıfırlanmasını hedefleyen program kapsamında Buca’nın 10 mahallesinde yağmur suyu ayrıştırma ve dere ıslahı çalışmaları devam ediyor. 

İzmir’in her noktasını modern altyapıya kavuşturmak için kesintisiz çalışan İZSU Genel Müdürlüğü, birleşik sistemle çalışan yağmursuyu ve atık su kanallarını ayrıştırma çalışmalarına devam ediyor. Son üç yılda Körfez’e açılan 220 kilometrelik yağmur suyu hattı imalatı tamamlanırken, 270 kilometre yağmur suyu hattının da bu dönem hizmete sunulması hedefleniyor.

Buca’da su baskınları tarihe karışıyor

İzmir’in nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık ilçesi olan Buca’da yağmur suyu ayrıştırma çalışmaları hızla devam ediyor. Afetlere karşı altyapının dirençli hale getirilmesi ve yüzülebilir körfez hedefiyle bölgenin birleşik sistem çalışan kanalizasyon altyapısı yenileniyor. 16 kilometre yağmur suyu ayrıştırma ve 10 kilometre atık su hattı imalatını kapsayan proje; Buca’nın 11 mahallesine hizmet edecek. Zafer Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde tamamlanan imalatlarla bölgenin kronikleşen sorunu da çözüme kavuşturuldu.

Kozağaç Deresinin 2 kilometrelik güzergâhında ise taşkın kontrolünün sağlanması amacıyla 500 yıllık taşkın debisini karşılayacak boyutlarda yeni ıslah imalatı yapılıyor.3 bin 500 metrelik ayrıştırma hattı ile bin metrelik menfez imalatı tamamlanan proje kapsamında yağmur sularının toplandığı noktalara da ızgaralar imal edilerek su baskınlarının önüne geçiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir