İZMİR’İN SU KAYNAKLARI EMİN ELLERDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su İşleri Dairesi ( İZSU), su havzaları koruma planı açıklandı.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün kentin su kaynaklarını korumak için başlattığı baraj havzaları koruma planı projelerinin hazırlanmasına çalışmalar sürüyor. Kutlu Aktaş Barajı ve Tahtalı Barajı’na odaklanan projelere ilişkin, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, yöre halkı ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini almak amacıyla düzenlen toplantılar Çeşme ve Menderes’te yapıldı.

Cumhuriyet’imizin 100. Yılında İZSU Genel Müdürlüğü’nün hayata geçireceği 100 Proje arasında yer alan Tahtalı Baraj Gölü Havzası ve Çeşme Kutlu Aktaş Baraj Gölü Havzası Koruma Planı Hazırlanması projelerinin ilk toplantıları yapıldı. Toplantılarda hem kamu kurum ve kuruluşlarından hem de yöre halkından görüş ve öneriler alındı. Baraj gölünün ve baraj gölünü besleyen su kaynaklarının kalitesinin ve miktarlarının korunması ve iyileştirilmesi için titizlikle yürütülen havza koruma planı çalışmalarının 2023 yılının Kasım ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

İklim krizi ve kuraklıkla mücadelede önemli adımlar

Kutlu Aktaş Barajı Çeşme ilçesinin su ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini karşılarken, Tahtalı Barajı ise İzmir’in su ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Şehrin en önemli içme ve kullanma suyu kaynaklarını oluşturan iki baraj için İZSU’nun Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü havza koruma planının ön çalışmaları 2022 yılının Şubat ayında başladı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir