BÜYÜKŞEHİR, AFETLERDE MESAJLA BİLGİLENDİRİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yeni hizmet; İzmirliler afet durumlarında mesajla bilgilendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, devreye aldığı Acil Durum Bilgilendirme Sistemi ile artık yağış, sel riski gibi kritik olayları yurttaşlara önceden bildirecek, yangın, heyelan gibi afet durumlarında uyarı mesajları gönderilecek. Sistem sayesinde bölgesel hava tahminleri saat aralıkları da belirtilerek, telefonlara mesaj yolu ile iletilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşanabilecek acil durumlar için hayati bir uygulamayı daha devreye aldı. Acil Durum Bilgilendirme Sistemi (ADBİS) ile hava tahminleri bölgesel olarak yapılacak; yağış, sel, su baskınları gibi afet durumlarında yurttaşlar günler öncesinden telefonlarına gönderilecek mesaj ile uyarılacak. Yaşanabilecek hava olaylarının saat aralıkları da belirtilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın ortak çalışması olan ADBİS, İzmirlilerin sürpriz hava olayları ile karşılaşmalarını engelleyecek.

Yurttaşlar günler öncesinden bilgilendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Ata Temiz, hayata geçirdikleri uygulamaya yönelik şu bilgileri paylaştı: “Bu çalışmanın mantığı bölgesel bazlı yağmur, sel, dolu gibi her türlü afeti, sistem üzerinden yurttaşlara ulaştırmak ve bilgilendirilmelerini sağlamak. Örneğin Beydağ’da şiddetli yağış var. Bunun bildirimi Beydağlı yurttaşlara birkaç gün önceden SMS ile gidecek. Bir orman yangını var ve bir köye yaklaşıyor, o köydekilerin tamamına uyarı mesajı göndereceğiz. Heyelan, sel, yangın gibi afet durumlarında, olayın tüm detayları sistem sayesinde kişilere ulaşmış olacak. Belediye olarak bizim yönettiğimiz bir sistem bu. Sistem bizim kurduğumuz bir algoritma ile çalışıyor. Farklı bir çok servisten bilgi alıp bizim kurduğumuz yapay zeka bir yorumlama yapıyor ve bir sonuç elde ediyor. Bu sonucu bize bildiriyor. Bizim personelimiz de durumu halkımıza bildiriyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir