KİMSE AĞLAMASIN : TURİZMCİ ÇİFTE BAYRAM YAŞIYOR

TURİZME BAYRAM BEREKETİ DOLULUKLAR YÜZDE YÜZE YAKLAŞTI

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler Kurban Bayramı dolayısıyla turizm sektöründe çifte bayram yaşandığını, konaklama tesilerinde doluluk oranlarının yüzde yüze yaklaştığını açıkladı. İşler; Ege bölgesinin her kesime hitap eden fiyatları ve turizm çeşitliliği ile vatandaşın en çok rağbet ettiği bölgelerin başında geldiğine dikkat çekti.

2022 yılının turizmde tüm zamanların rekorlarının kırıldığı bir yıl olarak tarihe geçtiğini, rezervasyon verilerinin 2023 yılının bu rekorların yenileneceği bir yıl olacağını gösterdiğini belirten Mehmet İşler, İtalya’dan yapılan oda rezervasyonlarının yüzde yetmişbeş gibi büyük bir oranda arttığını dile getirdi.

2023’TE YENİ BİR REKOR GELİYOR

Mehmet İşler; “ 2023 yılında Türk Turizmi belki de tüm zamanların en iyi yılını yakalayacak yeni bir rekora imza atıyor. Özellikle geçen senenin Mayıs Ay’ına göre Türkiye’de yüzde 16 artış, ama ilk beş ay’da ise yüzde 24 gibi fazla bir artışla sezona başladık. Bu; 2023 yılının, 2022’den ve 2019’dan daha iyi olacağının büyük bir göstergesi. Burada en önemli pazarlarımız Rusya ve Almanya yine ardı ardına olarak ilk iki sırayı paylaşıyorlar. Ama görünen o ki, rezervasyon akışı bundan sonra hem deprem, hem seçim hem de sınavlardan sonra, havaların da hızlı bir şekilde ısınmasıyla devam edecek. Yıl sonunda hedeflediğimiz 60 milyon turist 55 milyar dolar girdiyi yakalayacağız gibi gözüküyor. Hepinizin bildiği gibi geçen sene 55 milyon turist 45 milyar dolar girdi elde eden Türkiye bu yıl 2023 turizm stratejisi olarak belirlenen 60 milyon turist, 55 milyar dolar hedefini yakalayacak. Bu Türk Turizm Tarihi’nin tüm zamanlarının en iyi yılı olarak tarihteki yerini alacaktır.

TURİZMCİ ÇİFTE BAYRAM YAŞIYOR

“ Diğer taraftan baktığımızda bayram bereketiyle geliyor. Özellikle tatilin dokuz güne çıkartılmasından ve herkesin planlama yapmasından dolayı turizm sektöründe pozitif bir etki yarattı. Turizmciler bunu olumlu karşıladı. Özellikle bu dokuz gün içerisindeki rezervasyonlarda,  ortada, beşer günlük bir yoğunlaşma görüyoruz. Bu dokuz günün beş günü çok yoğun. Kimi yerlerde ilk beş gün kimi yerlerde son beş güne doğru bir pik (peak) (tepe) nokta görüyoruz. Ama şu bir gerçek ki, dokuz gün olmasının bir başka faydası da özellikle şehirlerden çıkışlarla, şehirlere dönüşlerde, insanlar daha erken veya daha geç çıkarak, şehrin giriş ve çıkışlarındaki trafiğin rahatlamasına da sebebiyet veriyorlar. Hem biz turizmciler açısından dokuz günlük tatil olması, hemde şehir giriş ve çıkışlarının trafik yoğunluğunu önlemek açısından fevkalade doğru bir karar oldu. Diyebiliriz ki turizmci çifte bayram yaşıyor. “

İÇ TURİZMDE EN ÇOK RAĞBET EGE’YE

“Bu arada iç turizmde en çok rağbet gören bölge Ege oluyor. Çünkü Ege herkese hitap eden bir ürün yelpazesine sahip. Ege’nin özellikle yaşam tarzı, çok büyük bir çekim gücü oluşturuyor. Deniz kenarında gece saatlerine kadar canlı bir hayatı olan yaşam tarzı ,iç pazardaki yerli turistten çok rağbet ve talep gören bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Burada İzmir’linin yaşam tarzının yanısıra herkese hitap eden ürün yelpazesi de Ege’nin çekim ve cazibe gücünü arttırıyor. Diyebiliriz ki bin Lira’ya da bin Euro’ya da herkesin konaklayabilme imkanı, kalabilecekleri yerler var.  Ege bu açıdan, bu zengin çeşitliliğinden dolayı da iç pazarda büyük talep görmektedir. “

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir