DÜNYA SIRALAMASI: TÜRKİYE’DE İLK BEŞTE EGE ÜNİVERSİTESİ’DE YER ALDI

Leiden 2023 Dünya Üniversite Sıralaması açıklandı: Ege Üniversitesi, Türkiye’de ilk beşte yer aldı

Hollanda’nın Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS Leiden Sıralama Sistemi “2023 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Leiden 2023 Dünya Üniversite Sıralamalarında Ege Üniversitesi, dünyada 634’üncü, Türkiye’de ise 5’inci sırada yer aldı.
Ege Üniversitesinin her geçen gün dünya çapında adından söz ettirdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. Leiden 2023 Dünya Üniversite Sıralamalarında Ege Üniversitesi, dünyada 634’üncü, Türkiye’de 5’inci sırada yer aldı. Nitelikli akademik kadrosu ile ulusal ve uluslararası alanda öne çıkaran üniversitemiz, dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alma başarısı göstermeye devam ediyor. Bu başarılara akademik yayınları ile destek olan tüm çalışanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Leiden 2023 Dünya Üniversite Sıralamalarında Ege Üniversitesi, dünyadan sıralamaya giren bin 411 üniversite içinde 634’üncü, Türkiye’den sıralamaya giren 36 üniversite arasından 5’inci sırada yer aldı. Asya’dan sıralamaya giren 619 üniversite arasından 246’ncı sırada bulunan Ege Üniversitesi, Avrupa’dan 470 üniversite içinde 199’uncu sırada yer aldı. Web of Science veri tabanındaki kayıtlara göre dünya genelinde en fazla yayın üreten üniversitelerin dahil edildiği sıralamada üniversitelerin gerçekleştirdiği yayınlar ve bu yayınlara yapılan atıflar ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri dikkate alındı.
Ege, Türkiye’de en çok kadın yazara sahip ikinci üniversite 2018-2021 arasında Ege Üniversitesi adresli yapılan 11 bin 450 yayının 5 bin 652’si kadın akademisyenler tarafından kaleme alındı. Böylelikle Ege Üniversitesi, Türkiye’de en çok kadın yazara sahip üniversiteler arasında ikinci üniversite oldu. Yaşam ve Yer Bilimleri alanında bilimsel etki kategorisinde Türkiye’de ilk sıraya yerleşen Ege Üniversitesi, Türkiye’de bu alanda en çok kadın makale yazarı bulunan ikinci üniversite oldu. Biyomedikal ve sağlık bilimleri alanında kadın makale yazarı bakımında dünyada 484’üncü sıraya yükseldi. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanında araştırma iş birliği ve açık erişim yayını kategorilerinde Türkiye’de 12’inci, Fizik ve Mühendislik alanında 11’inci, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında 13’üncü sıraya yükseldi. Yaşam ve Yer Bilimleri Alanında bilimsel etki kategorisi bakımından Ege Üniversitesi sıralamada yer alan 470 üniversiteden 128’inci oldu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir