İLK DEFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ŞEHİR TİYATROLARI ÇALIŞTAYI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ev sahipliğinde “1. Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Çalıştayı” başladı. Çalıştay, yerel yönetim tiyatrolarının yasal dayanaklarını güçlendirmeyi ve sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın öncülüğünde düzenlenen “1. Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Çalıştayı” Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başladı. Üç gün sürecek çalıştaya 13 farklı büyükşehir belediyesinin genel sanat yönetmenleri, belediye bürokratları ve sanatçılar katılıyor.

‘Özel yasa için çalışmak ödevimiz’

Yerel yönetim tiyatrolarının sorunlarının masaya yatırılacağı çalıştayın ilk gününde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in teşviki ile düzenledikleri organizasyonun öncülük görevi üstlenmesinden mutluluk duyacaklarını belirtti. Erten, yerel yönetim tiyatrolarının yasal dayanaklarını incelemeyi, ortak sorunlara kısa, orta ve uzun vadede çözüm önerileri geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Belediye tiyatrolarını kapsayan bir yasa olmaması nedeniyle yönetmeliklerle çözüm arayışına girdiklerini hatırlatan Erten, “Yönetmelikler kaygan zeminler. İktidarın ve meclis çoğunluğunun anlayışına göre kolayca değişebiliyor. Gelişme olduğu gibi gerileme de olabiliyor. Kimi zaman da, sanat üretimine uzak, önceliklerini gözetmeyen çeşitli yasaların amir hükümleri çerçevesinde çalışmak zorunda kalındığı da bir başka gerçeğimiz. Bu nedenle özel bir yasaya dayalı yapılanmalar için çalışmak önümüzdeki ödevlerden biri olarak duruyor. Bu çalışmanın burada bitmeyeceğini, belki zaman zaman başka kentlerimizde sürecek, yeni etapları olacağını ummak istiyoruz” dedi.

Yol gösterici nitelikte olacak İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Şube Müdürü Özkan Ataklı da konuşmasında, 1. Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Çalıştayı’nda belirlenecek yol haritasının, öncelikle yerel yönetimler bünyesindeki tiyatrolara, ardından da ülke tiyatrosuna yol gösterici nitelikte olmasını umduklarını belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir