TRAC Bergama Şubesi’ne yeni merkez

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Bergama Şubesi’nin Acil Afet Haberleşme ve Eğitim Merkezi törenle hizmete girdi. Yeni merkezin açılış töreni, Bergama yöresindeki amatör telsizcilerle TRAC şube yöneticileri ve ilçe protokolünü bir araya getirdi.
Merkezin açılış törenine Bergama Kaymakamı Avni Oral, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, TRAC İzmir Şube Başkanı Gökçe Doğan (TA3TX), TRAC Bursa Şube Başkanı Cankut Kalyoncu (TA3LCK), TRAC Aydın Şube Başkanı Semih Demirel (TA4ADD), TRAC Konak Şubesi Geçen Dönem Başkanı Özgür Öz (TA3GD) katıldı.
Gazi Osman Paşa Mahallesi, Kantar kavşağında, Zeytinli Park karşısındaki TRAC Bergama Şubesi Acil Afet Haberleşme ve Eğitim Merkezi Bergama Kaymakamı Avni Oral tarafından hizmete açıldı. TRAC Bergama Şube Başkanı Tuncay Yalçın (TB3FTS), TRAC Bergama Şube Başkan Yardımcısı ve Soma Temsilcisi Cem Şener (TA3CEM) ile TRAC Bergama Şube Sekreteri Emre Serdar Kaya (TA3TRX), 7 gün/24 saat hizmet verebilecek şekilde donatılan merkezin açılışına katılanlara ve oluşmasına katkı koyanlara teşekkür etti.
Enerjisini güneş panelinden sağlayan, 7 gün / 24 saat hizmet verebilecek şekilde donatılan merkezde HF-SSB, UHF VHF mobil telsizler, acil durumlar için link cihazı ve yedek UHF röle bulundurulduğu belirtildi. Merkezde var olan sistemlerle tüm kuzey ilçeleri ve çevre illerle ses ve data iletişiminin sağlanabildiği kaydedildi.


TRAC Bergama Şubesi rölesinin bölgedeki amatör telsizcilere UHF bandı 439.16250 MHz frekansından haberleşme imkanı verdiği dile getirildi. TRAC İzmir’in 439.425 Mhz frekansından yayın yapan Bergama rölesinin 439.200 Mhz frekansından hizmet veren Çatalkaya rölesine bağlandığı, böylelikle geniş bir alana ulaşıldığı vurgulandı.
TRAC Bergama Şube Başkanı Tuncay Yalçın, kamu yararına çalışan dernek statüsündeki Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nin Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) “haberleşme destek çözüm ortağı” olarak yer aldığını hatırlattı. 2018 yılında temsilcilik olarak başlattıkları faaliyetleri 2020 yılından başlayarak şube konumunda sürdürdüklerini anlatan Yalçın, şu bilgileri paylaştı:
“Şubemizin İzmir’in Bergama ve Dikili’nin yanı sıra Manisa’nın Soma ilçelerinde tamamı gönüllülerden oluşan 40 üyesi bulunuyor. Özellikle elektroniğe ilgi duyan gençlere yön vererek projeler gerçekleştirebilecek bir merkez konumundayız. Eğitim ve tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çevrede bulunan eğitim kurumları, arama kurtarma unsurları ve kamu kurumları ile ortak çalışmalar yürütüyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir