DEÜ’NÜN HEDEFİ DÜNYA’DAKİ İLK 500

DEÜ’DEN ULUSLARARASI YÜKSELİŞ

DEÜ İKİ HEDEFTE DÜNYA SIRALAMASINDA 101-200 BANDINDA

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), dünyanın prestijli akademik derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) 2023 Etki Sıralaması’nda önemli yükselişler kaydetti. DEÜ, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı kapsayan THE 2023 Etki Sıralaması’nda iki hedefte dünya genelinde ilk 101-200 bandına girmeyi başarırken; altı farklı hedefte dünyada ilk 500 üniversite arasında yer aldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün uluslararasılaşma hedefleri kapsamındaki ‘Dünyada İlk 500’ hedefine bir adım daha yaklaştığını söyledi.

 Türkiye’nin saygın bilim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), dünyanın en prestijli akademik derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) 2023 Etki Sıralaması’nda önemli yükselişler kaydetti. Yükseköğretimde 41 yıllık altyapısı ile dikkat çeken ve başarılı performansı ile ‘Araştırma Üniversitesi’ beratına layık görülen DEÜ, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı kapsayan THE 2023 Etki Sıralaması’nda iki hedefte dünya genelinde ilk 101-200 bandına girmeyi başardı. Sıralamada altı farklı hedefte dünyada ilk 500 üniversite arasında bulunan DEÜ, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında da sıralamayı oluşturan araştırma, eğitim-öğretim, toplumsal katkı, sanayi iş birlikleri ve yenilikçi yaklaşım gibi farklı hedef başlıklarında ilk 10 içinde yer aldı. THE’nın dünya genelindeki en prestijli yükseköğretim kurumlarını puanlandırdığı etki sıralaması, 17 ana hedeften oluşuyor.

‘SANAYİ, YENİLİKÇİLİK VE ALTYAPI’ BAŞLIĞINDA REKOR

Dünya genelinde bin 591 (1.591) saygın üniversitenin yer aldığı sıralamada küresel ölçekteki başarılarıyla dikkat çeken DEÜ, ‘Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’ başlıklı amaçta dünya sıralamasında ilk 101-200 bandı içinde yer alarak önemli bir gelişme kaydetti. DEÜ, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında ise aynı başlıkta 10’uncu sırada bulunuyor. Son dönemde giderek artan üniversite-sanayi iş birliklerine imza atan DEÜ, sahip olduğu Teknopark (DEPARK), Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO), yakın zamanda hizmete soktuğu DEPARK BAMBU Hızlandırma ve Kuluçka Merkezi, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) ve diğer ilgili birimlerinin katkıları ile bu alandaki yükselişini rekor seviyede sürdürdü. DEÜ, geçtiğimiz Aralık ayında yapılan AR-GE ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Ödül Töreni’nde, “Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi olmuştu. Bölgenin dikkat çeken cazibe merkezlerinden biri haline gelen DEÜ, teknoloji ve sanayi birimlerinin de katkısıyla bu alandaki büyümesini sürdürüyor.

SOSYAL SORUMLULUKTA ZİRVEDE

DEÜ’nün dünya genelinde dikkat çeken bir diğer önemli başarısı ise ‘Yoksulluğa Son’ başlıklı hedefte oldu. Sosyal sorumluluk alanındaki proje ve çalışmaları ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında zirvede bulunan DEÜ, ‘Yoksulluğa Son’ başlığında dünyada ilk 101-200 bandı içinde yer aldı. DEÜ bu kategoride, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında ise ilk 10 içinde bulunuyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BAŞARISI

İzmir ve bölgede sürdürülebilirlik temalı çalışmaları ile önemli projeleri hayata geçiren, sürdürülebilirliği kurumsal misyonunun bir parçası haline getirmeyi hedefleyen DEÜ’nün dikkat çeken bir diğer önemli başarısı ‘Sorumlu Tüketim ve Üretim’ hedefinde görüldü. DEÜ bu hedefte dünyada ilk 201-300 üniversite arasında yer alırken; Türkiye’de ilk 10’da kendine yer buldu. DEÜ’nün sıralamadaki başarıları bununla da sınırlı kalmadı. ‘Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam’ başlığında DEÜ, bu alanda dünyada ilk 401-600; Türkiye’de ise ilk 20 üniversitesi arasında yer aldı. DEÜ önemli başarılara imza attığı sıralamada ayrıca, ‘Amaçlar İçin Ortaklıklar’, ‘Eşitsizliklerin Azaltılması’, ‘İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme’ ve ‘Nitelikli Eğitim’ alanlarında da yükselişini sürdürerek, sıralamada önemli dereceler elde etti.

“DÜNYADA İLK 500 HEDEFİMİZE ADIM ADIM”

Sıralamada elde edilen başarılarla ilgili açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün uluslararasılaşma hedefleri kapsamındaki ‘Dünyada İlk 500’ hedefine bir adım daha yaklaştığını söyledi. DEÜ’nün nitelikli eğitim ve sürdürülebilir kalkınma amaçları kapsamındaki çalışmalarının uluslararası sıralama kuruluşları tarafından takdir edilmesinin gururunu yaşadıklarını belirten Rektör Hotar, “Haklı gururumuzda emeği geçen, Ülkemizin ve Üniversitemizin uluslararası bilim dünyasındaki görünürlüğünü artıran mensuplarımıza olağanüstü gayretleri için teşekkür ediyoruz. Yükseköğretimdeki uluslararasılaşma ve genel anlamda başarı çıtasını daha yükseğe taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğimizin sözünü veriyoruz” ifadesinde bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir