SANDIK KURULU GÖREVLİLERİNE UYARI : MUTLAKA T.C. KİMLİKLERİNİ GÖRÜN

Yetkililrrce İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sandık kurulu başkanı ve üyeleri uyarılıyor; Mutlaka T.C. kimlik kartlarını görün, yabancılar için ikamet belgesi geçerli değil”

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna sayılı günler kala sandık güvenliğine ilişkin konuşan hukukçu Figen Çalıkuşu, yabancı uyruklu kişilere ikamet izni belgesiyle oy kullanmayacağını hatırlattı. Çalıkuşu, sandık görevlilerini, “Kesinlikle kimlik kartları görülmeli. 99 ve 98 ile başlayan yabancı kimlik numaralı geçici korunma altına alınmış sığınmacılar oy kullanamıyor” diyerek uyardı.Cumhuriyet’e konuşan Figen Çalıkuşu, şunları kaydetti: “Müşahitlere araç temin edilirse çok önemli bir konu. Müşahitlerin oy pusulası giderken araca binme hakkı var ama almama yönünde bir dayatma olabilir. Arkadan bir araçla takip etmeleri yine onların hakkı dahilinde.
“(Yabancı uyruklu kişiler) İkamet izni belgesi oy kullanmak için geçerli bir belge değildir. Kesinlikle kimlik kartları görülmeli. 99 ve 98 ile başlayan yabancı kimlik numaralı geçici korunma altına alınmış sığınmacılar oy kullanamıyor. Türk vatandaşı olanlar oy kullanabilirler.
“Oylar sayılırken sandık başında bulunmak yasal hakkımız. Tutanaklardan bir fotokopi alalım, itiraz da edebilirsiniz. Yurtdışı oylarının altında nokta vardı. Mühür tam Tayyip Erdoğan’ın arkasına vurulmuş gibi birtakım tartışmalar vardı. İtirazlara yer vermemek için arkasına çevirip bakalım. Sandık kurulunun mührü olması gerekiyor. Sandık kurulunun mührü yoksa hemen o mührü vurulmasını isteyelim. Onlara mühürsüz oyları geçerli saydıracak bir imkân ve ortam yaratmamak adına mühür var mı kontrol edelim.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir