MODEKO’DA İNCİRALTI GERGİNLİĞİ

Mobilya sektörünün Uluslararası Fuarı MODEKO İzmir 2023’te İnciraltı gerginliği

MODEKO İZMİR 2023 AÇILDI, AÇILIŞTA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER İLE AK PARTİ ZMİR MİLLETVEKİLİ MAHMUT ATİLLA KAYA ARASINDA İNCİRALTI KONUSUNDA KARŞILIKLI KONUŞMALARA SAHNE OLDU.

Soyer, “O nedenle sayın vekilimiz Mahmut Atilla Kaya, İnciraltı’nın çok önemli bir vizyon projesi sunduğunu söyledi. Katılmamız mümkün değil, çünkü ortak akıl işletilmeden çıkan planlar maalesef geleceği aydınlatmıyor”


Mobilya sektörünün buluşma noktası MODEKO Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, kapılarını 34’üncü kez açtı. Açılışa İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Spor ve Gençlik Bakanı Muharrem Mehmet Kasapoğlu, iş dünyası temsilcileri ve AK Partili milletvekilinin katılımıyla gerçekleştirildi.

39 ülkeden 25 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi gelmesinin beklendiği MODEKO Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı 2023, açıldığı ilk gün uluslararası da alıcıları ağırladı. 
Nobel Expo ve Efor Fuarcılık iş birliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen 34. MODEKO, 750 markanın katılımıyla kapılarını açtı. Bahçe mobilyaları, ev-ofis mobilyaları, mobilya aksesuarları, bebek-genç mobilyaları, yatak-baza-başlık ürün grupları başta olmak üzere eşsiz konseptleri ve yenilikçi ürünler, ilk kez görücüye çıktı. Fuarın ilk gününden itibaren ise 28 farklı ülkeden fuara çıkarma yapan alım heyetleri sektörün yüzünü güldürdü. İkili iş görüşmeleri zirve yaptı. Ticaret Bakanlığı ve EİB koordinasyonunda düzenlenen B2B ikili iş görüşmeleri ise “B2B Hosted Buyer Lounge” alanında gün boyu devam etti. Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Körfez’den Afrika ve Ortadoğu’ya kadar 39 ülkeden 25 binin üzerinde profesyonel ziyaretçinin ise beş gün boyunca fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. 
 
NOBEL EXPO Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, MODEKO’nun her yıl daha da büyüme hedefiyle yol aldığını vurguladı. Çelik “Beş gün boyunca fuarımızda çok sayıda ülkeden alım heyeti ve ziyaretçi ağırlayacağız. Bize güvenerek gelen katılımcıları yüzleri gülerek uğurlayacağız” diye konuştu. EFOR Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, MODEKO’nun sektörün en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek “Birlikte büyümeye devam edeceğiz” dedi. 
 
MODEKO’YA TAM DESTEK
Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de MODEKO’nun sektörü katkısıyla gurur duyduklarını ifade etti. Soyer “Amacımız Dünya’nın en çok ihracat yapan ilk 5 ülkesinden biri olmak. Bunu da başaracağımızdan şüphem yok” dedi. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle  ise mobilya ihracatında Türkiye’yi ilk 5’e sokmayı hedeflediklerini söyledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Sayman Üyesi Aytekin Öztaş MODEKO’nun yeni pazarlar kazandırdığını belirterek “Üreticimize de fuarımıza da güveniyoruz” diye konuştu. İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Özpoyraz da MODEKO’nun yakın zamanda İtalya ve Almanya’daki rakipleriyle yarışacağını belirterek “İhracatı ve üretimi artırmaya devam edeceğine inancımız tam” dedi.
 


Fuarın açılışına katılan Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu da İzmir’in her alanda marka şehir olduğunu söyledi. Sektör hedefleri doğrultusunda tüm kurumlararası işbirliklerin devam edeceğine dikkat çekti.  AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise “İzmir’i mobilyanın başkenti yapmak için çalışmalarımıza devam ettireceğiz” diye konuştu. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de bu kapsamda İzmir’i marka şehir yapma konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Soyer: “İhracat hacminde yeni bir rekor kırmayı hedefledik ve başardık”

MODEKO – 34. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı başladı. Açılışta konuşan Başkan Soyer, İzmir’den sektöre verdikleri destekle hedefledikleri gibi geçtiğimiz yıl ihracat hacminde rekor kırıldığını belirterek, “Odalarımız, birliklerimiz ve üreticilerimizle birbirimize kenetlendik. Ve başardık. Şimdi hedefimiz 5 milyar doları aşmak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen MODEKO – 34. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliği yaptığı açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, milletvekilleri, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Soyer: “Ülke ekonomimize müthiş katkı sağlıyor”

Türkiye’nin mobilya sektöründe önemli üretim ve ihracat potansiyeline sahip olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizim hedefimiz bu potansiyeli, çok daha iyi yerlere taşımak. MODECO fuarımız işte bu noktada sektörümüze büyük bir değer katıyor. 2021 yılında ülkemizin mobilya sektöründeki ihracatı 4,3 milyar dolardı ve tüm zamanların rekoru kırılmıştı. 2022 yılında sektöre İzmir’den verdiğimiz destekle sektörün ihracat hacminde yeni bir rekor kırmayı hedefledik. Bunun için odalarımız, birliklerimiz ve üreticilerimizle birbirimize kenetlendik. Ve başardık… Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin geçen yıla ilişkin açıkladığı ihracat verilerine göre ülkemizin mobilya ihracatı yüzde 11,2 artarak 4,8 milyar dolar oldu. Şimdi hedefimiz 5 milyar doları aşmak. Bu tablo gösteriyor ki mobilya ihracatımız pandemi sonrasında hiç durmadan aralıksız büyüyor. Bu da ülke ekonomimize müthiş katkı sağlıyor” dedi.

“Ortak akıl işletilmeden çıkan planlar maalesef geleceği aydınlatmıyor”

2021 verilerine göre 538,4 milyon dolar ile en çok ihracatın Irak’a yapıldığını hatırlatan Başkan Tunç Soyer, “Irak’ı 402,5 milyon dolar ile Almanya ve 243,7 milyon dolar ile İsrail takip ediyor. Ardından ABD ve Fransa geliyor. Sektörün dünya pazarındaki gücünü artırma konusunda MODEKO fuarımızın katkısı, bizlere büyük gurur veriyor. Elbette bununla yetinmiyoruz. Hedefimiz belli. Dünyanın en çok ihracat yapan ilk 5 ülkesinden biri olmak ve bu sürece İzmir’in güç vermesi. Çünkü şehrimiz, fuarlar şehri. Bu sektörün ileri gitmesinde ortak akıl yaratılmasının da çok büyük payı var. Ticaret Bakanlığı’ndan KOSGEB’e, Büyükşehir Belediyemizden odalarımıza herkesin katkısı var. Ne zaman ki ortak akıl büyüyor genişliyor, başarı da artıyor. O nedenle sayın vekilimiz Mahmut Atilla Kaya, İnciraltı’nın çok önemli bir vizyon projesi sunduğunu söyledi. Katılmamız mümkün değil, çünkü ortak akıl işletilmeden çıkan planlar maalesef geleceği aydınlatmıyor.” Dedi.

AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ KAYA

Atilla Kaya ise yaptığı açıklamada: “İnciraltı’nın çok önemli bir vizyon projesi. Biz hükümet olarak oraya gerektiğini ve hak ettiği vizyonu kazandıracağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaya, “İnciraltı’nın planlanmasında yürüttüğümüz sürecin aynısını Balçova’da da yürüteceğiz. Tüm hak sahiplerinin hukukunu koruyan bir şekilde bir çalışma yürütülecek. Aynı İnciraltı’nda olduğu gibi, planlama yetkisini Bakanlığa alıp bu sorunu kökünden çözeceğiz.” Dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, fuarda emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Soyer, açılışın ardından fuar katılımcılarını ziyaret etti.

MODEKO’DA 300’ÜN ÜZERİNDE FİRMA

300’ün üzerinde firma ve 750’nin üzerinde markanın yer aldığı MODEKO, 50 bin metrekarenin üzerinde dev bir alanda düzenleniyor. MODEKO’da bahçe mobilyaları, ev-ofis mobilyaları, mobilya aksesuarları, bebek-genç mobilyaları, yatak-baza-başlık ürün grupları başta olmak üzere eşsiz konseptleri ve yenilikçi ürünler, ilk kez görücüye çıkacak. 27 ülkeden alıcıları ağırlayacak fuarda, Ticaret Bakanlığı ve EİB koordinasyonunda fuar süresince katılımcı firmalar ile yabancı alıcılar ikili iş görüşmeleri yapılacak. Nobel Expo ve Efor Fuarcılık iş birliğinde düzenlenen MODEKO’ya Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Körfez’den Afrika ve Ortadoğu’ya kadar 35 ülkeden 25 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir