İZKOOP KONUT YAPI KOOPERATİFİ, YENİ PROJESİ TANITIMI YAPILDI

İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi’nden Yeni Proje Basın Lansmanı Gerçekleştirildi

Konut Yapı Kooperatifleri kentsel dönüşüm ve deprem sonrası yapılaşmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığı dönemde adından söz ettirmeyi başardı. Şeffaf, açık ve hedefe yönelik yönetim anlayışı ile kente örnek olan İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi, İzmir’in konut stoğunun yetersizliği sebebiyle çıktığı yolda kentin parlayan yıldızı Ayrancılar’a yoğunlaşarak, Nobili Park Airport projesi için start verdi. İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi markasıyla Aralık 2022’de üye kayıtlarına başlayan kooperatif, Tarihi Havagazı Fabrikası Sanat Cafe’de yapılacak lansman ile kamuoyuyla buluşmak için kolları sıvadı.

İnşaat çalışmaları başlayan ve üye kayıtlarında sona gelinen Nobili Park Airport projesi, 17 Mayıs 2023 Çarşamba günü Tarihi Havagazı Fabrikası Sanat Cafe’de yapılan lansman toplantısıyla temeli atılarak hayata geçirildi. Lasmanda küçükte olsa teknolojik aksaklıkları da yaşandı.

Konut kooperatiflerine olan önyargıyı da ortadan kaldırmayı başaran ve İzmir’de bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projelerine de talip olan kooperatiflerin de kurulmasını sağlayan İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi projeden projeye koşuyor. Piyasalarda yaşanan sıkıntılara ve büyük fiyat artışlarına rağmen projelerine hızlı bir şekilde devam eden kooperatif, şeffaf ve dürüst yönetim anlayışıyla yeni projelere imza atmaya başladı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen basın lansmanı ve temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Mustafa Özuslu, Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri katılımıyla gerçekleştirildi.

İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi’nin Ayrancılar’da hayata geçireceği Nobili Park Airport Projesi’nin tanıtımı ve temel atma töreni yapıldı. Törende deprem gerçeğine ve yaşanan acılara değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, 11 ili etkileyen depremde on binlerce vatan evladının canını kaybettiğini dikkat çekti. Özuslu, depreme dayanıklı, yönetmeliklere uygun, sağlıklı ve güvenli konutların yapılması gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüğü Örnekköy 3’üncü Etap’ta yer alan İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi’nin Torbalı Ayrancılar’da hayata geçireceği Nobili Park Airport Projesi’nin temeli atıldı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen programda temel atma törenine video konferans sistemiyle bağlantı sağlandı. İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi adı ve sorumluluğuyla yürütülecek proje için düzenlenen buluşmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, kooperatif, sektör ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

SAĞLIKLI KONUT BİR HAKTIR ”

Sağlıklı ve güvenli konutun insanlar için bir hak olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Bu hakkı sağlamak devletin en önemli görevi.  Aynı zamanda yerel yönetimlerin de en önemli görevlerinden bir tanesidir” dedi.

“TERÖRLE BU KADAR KİŞİYİ KAYBETMEDİK ”

İzmir’de kentsel dönüşümün kooperatifler ve yerel yönetimlerin desteğiyle birlikte yürütüldüğünü aktaran Başkan Vekili Özuslu, “Deprem bu ülkenin gerçeği. Deprem İzmir’in de gerçeği. Hiç kimse unutmasın ve bu gerçeği hasıraltı etmesin. Şu anda bir deprem olabilir, mümkündür. Bunun sonuçlarını 10 ilimizdeki faciada olduğu gibi yaşamamalıyız. Binayı eksik, yanlış yapmanın, normlara, yönetmeliklere uygun bina yapmamanın ne anlama geldiğini on binlerce vatan evladımızı kaybederek gördük. Terörde bu kadar kişiyi kaybetmedik biz. Deprem kuşağının içinde yaşayan İzmirliler olarak depreme dayanıklı konutlar yapmak iyi ve doğru bir şeydir” açıklamasında bulundu.

ÇAĞLAR KALKAN: ŞEFAF AÇIK VE DÜRÜST HEDEFLER

Yeni proje lansmanıyla ilgili açıklama yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi Genel Koordinatörü Çağlar Kalkan, İzmir’de kentsel yapılaşmada İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi olarak önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Şeffaf, açık, dürüst ve ortak hedeflere sahip yapısı ile kurduğumuz kooperatif hem sorunsuz ilerliyor hem de geçmişte yapılmış suiistimaller nedeniyle olumsuz itibarı olan konut yapı kooperatifçiliğinin bu algısını kırıyor. Güzel bir kooperatif dayanışması ile konut sahibi olmak isteyenleri bu modelle yeniden hayallerine kavuşturuyoruz” dedi.

İzmir’in başarılı iş adamları olarak çıktıkları yolda önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Kalkan, “Geçmiş yıllarda konut yapı kooperatiflerine negatif bir bakış açısı bulunmaktaydı. Bu algı başarılı çalışmalarımızla yıkıldı. Özellikle kentsel dönüşüm ve yaşanan son depremlerde yıkılan binalar güvenli konut ve güvenilir inşaat çalışmalarının önemini bir kez daha ortaya koydu. Kooperatifçilikte en önemli kriter güvenirlilik.” dedi.

2021 yılında yola çıktıklarını hatırlatan Kalkan, “Çıktığımız bu yolda, Kentsel Dönüşüm sürecini, Kooperatif sistemi ile modelleyerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy 3’ncü etap Kentsel Dönüşüm Alanında West Kordelion projesini hayata geçirerek bir ilke imza attık. 12 dönüm arazi üzerinde 611 bağımsız bölümün imalatı hızla başlamış olup, inşaat süreci son sürat devam etmekte. İzmir’in konut stoğunun yetersizliği ve ekibimize gelen yoğun talepler üzerine yeni projeler üzerine çalışmalar başlattık. Yaklaşık 6 ay süren çalışmalar sonrası İzmir’in Güneyinin parlayan yıldızı Ayrancılar’a yoğunlaştık. Projesi hazırlanmış ve ruhsatları alınmış, yaklaşık 25 dönüm arazi üzerinde, 286 bağımsız bölümden oluşan Nobili Park Airport projesi için İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi markasıyla Aralık 2022’de üye kayıtlarına başladık.  Nobilipark Airport projesi, Pancar ve İTOB Organize Sanayi Bölgesi ile İzmir – Aydın otobanına kuşbakışı konumu, geniş m2’lerde 2+1 ve 3+1 daireleri,  peyzaj alanları, açık – kapalı spor alanları, farklı büyüklüklerde açık havuzları ve alış – veriş merkezi ile kendi başına bir yaşam alanı olmaya aday bir proje. Projenin zemin etüdleri yapılmış olup, sağlam bir zemin üzerine yatay mimarisi radye temel sistemi ile desteklenerek, panel bloklarla depreme dayanıklı olarak inşaa edilmektedir. İZKOOP Konut Yapı Kooperatifi ev sahibi olmanın zor olduğu bu ekonomik ortamda senet ile vadeli ödeme sistemi sayesinde İzmir’deki konut ihtiyacını karşılamayı ve binlerce üyesini mutlu yaşam alanlarına kavuşturmayı hedeflemektedir.” Dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir