YERLİ DOĞALGAZ EVLERE YOLA ÇIKTI : BİR AY TAMAMI, BİR YIL BOYUNCA 25 M3 ÜCRETSİZ

Karadeniz’de bulunan yerli doğalgazın evlere doğru yola çıktığı 20 Nisan’dan sonra faturalara 1 ay ücretsiz, sonraki aylar ise 25 metreküp yaklaşık 152 tl indirim olarak yansıyacağı kaydedildi. 17 Milyon metreküplük yerli doğalgaz, evlere ulaşınca, tahminen Mayıs’ta bir ay tamamen ücretsiz olacak. Ayrıca yerli doğalgazın, bir yıl boyunca ise konutlarda aylık 25 metreküplük karşılık değeri yaklaşık 152 TL de ücretsiz olacak.

Müjdeyi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 Nisan 2023’te yaptığı iftar yemeğindeki konuşmasında verdi.

20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalarda ücret kısmında sıfır ibaresi yer alacak.

Bir gün önce, örneğin 19 Nisan’da fatura kesildiyse aynı tüketicinin bir sonraki faturasından ücret alınmayacak. 19 Nisan’da kesilen faturadan sonra, ücretsiz fatura dönemi 19 Mayıs olacak.

Bir yıl boyunca aylık 25 bin metreküplük ücretsiz doğalgazın kullanılmayan kısmının sonraki aya devretmeyeceği belirtildi.

Mayıs ayında kullanım 20 metreküpte kalırsa kalan 5 metreküp bir sonraki aya devretmeyecek.

Merkezi sistemde ne olacak?

Merkezi ısıtmanın devrede olduğu sitelerde de ilk ay Fatura düzenlenmeyecek. 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalarda site sakinleri de ısıtma için herhangi bir bedel ödemeyecek.

25 metreküp uygulamasında da site yönetimleri faturayı buna göre düzenleyecek. Kartlı sayaçlarda ise uygulama mahsuplaşma şeklinde olacak. Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğundan hareketle yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküpün ücretsiz olmasıyla faturalardan aylık 151.75 lira alınmayacak. Bir yıllık dönemde ise vatandaşın cebinde bin 821 lira kalacak

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir