AK PARTİLİ VEKİL VE VEKİL ADAYLARI GÖNÜL SOFRASINDA BULUŞTU

Ak Partililer “Gönül Sofrası”nda buluştu

AK Parti İzmir İl Başkanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Bilali Yıldırım katılımıyla “Gönül Sofrası”iftar programıyla şehit aileleri ve depremzedelerle biraraya geldi.

Kaya Termal’de düzenlenen proğrama, Binali Yıldırım ve ev sahipliği yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı’nın yanı sıra AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan, Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, Savcı Sayan, AK Partili ilçe belediye başkanları, AK Parti İzmir milletvekilleri ve adayları, depremzedeler, şehit aileleri, oda, borsa, birlik başkanları, iş insanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Programda Yıldırım, Saygılı ve Pakdemirli konuşurken konuşmaların ortak teması ise İktisat Kongresi ve Millet İttifakı eleştirisi ile 14 Mayıs seçimleri oldu. Yıldırım, yaptığı konuşmalarda projelerini engellediği iddiası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdi.

Engelendiğini iddia ettiği; Karşıyaka-İnciraltı geçişi ile Karşıyaka Stadyumu ve trafik sorunu üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren Bilali Yıldırım, “Bugün bu salonda İzmir’in kalbi atıyor. 2011 yılında yine bu salonda milletvekili adayı olduğumda İzmir için 35 İzmir diyerek 35 proje hazırlamıştım. Geçen zaman içerisinde dönüp baktığımızda bu projelerin çoğunun hayata geçtiğini bir kısmının da devam ettiğini görmekteyiz. Başlayamayanlar da var elbet. İzmir Körfez geçişi gibi… Bu projenin başlamamızın nedenini de hepiniz biliyorsunuz. İzmir, bazı konularda çok hassas. Maalesef yaptığımız işlerde de çok kolay başaramadık. Sürekli yasal engellemelerle karşı karşıya kaldık. Aynı anda 3 stadyuma başlamıştık. Ne yazık ki Karşıyaka’ya devam edemedik, yasal engellerden dolayı kaldırdık. Ama bugün Göztepe ve Alsancak stadyumları gayet güzel oldu. İzmir’imize de yakıştı. O zaman Karşıyaka’ya da engel olunmasaydı İzmir’in 3 tane çok güzel stadyumu olacaktı buna benzer başka önemli projelerimiz de ne yazık ki engellendi. Eğer İzmir’de İzmir Çevre Yolu olmasaydı İzmir şehir  trafiği ne olurdu? O Altınyol’da bir santimetre bile ilerlenemezdi. Aynı şekilde Adnan Menderes Havalimanı’nın yeni terminalleri yapılmasaydı geçtiğim birkaç sene içinde 75 milyon yolcuya nasıl hizmet edilecekti? Örnekleri çoğaltmak mümkün. Sabuncubeli Tüneli İle İzmir’le Manisa’yı birleştirdik. Konak tüneli… Belki küçük ama çok büyük hizmet yapıyor. Açıldığı günden beri 8 yıl içinde 100 milyonun üzerinde araç geçişi olmuş” dedi.

“RÖVANŞİST BİR ANLAYIŞLA ASLA İŞ YAPMADIK”

Milletvekili olmadığı ve beklentisinin de olmadğı için çok rahatlıkla eleştireceğinin altını çizen ve İktisat Kongresi’ne de değinen Yıldırım, ilk İktisat Kongresi’nin binasını yerinin otopark olarak kullanıldığına dikkati çekti.

“İzmir, her şeyin en güzeline layık.” Diye konuşan Yıldırım, “Çünkü İzmir, sıradan bir şehir değil. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri. 9 Eylül’de Kurtuluş Savaşı’nın sona erdiğinin ilan edildiği şehirdir. 10 Eylül’de Atatürk, İzmir’i İstiklal mücadelesinin şehri değil aynı zamanda Türkiye’nin ekonomi politikalarının belirleneceği önemli bir merkezinin de olduğunu duyurmuştur. Lozan’dan 5 ay önce, cumhuriyetin ilanından 7 ay önce. İzmir’de İktisat Kongresi’ni toplayarak Cumhuriyet daha ilan edilmeden modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomi politikalarını bütün dünyaya ilan etmiştir. Atatürk İktisat Kongresi’ni toplamış ve iktisat politikalarını bütün dünyaya ilan etmiş. Peki o kongrenin tarihi binası ne oldu? 1979’da CHP’li belediye başkanı tarafından yıkılmış. Şimdiki başkanınız tarafından da otopark yapılması için çalışmalar başlanmış. Yani İktisat Kongresi’nin yerinde yeller esiyordu. İzmir, Atatürk hassasiyeti en yüksek olan ilimizdir. Bundan da gurur duyuyoruz. Bu tarihi bina tarihten silinemez. Tescilli hale getirdik ve Valiliğimiz önderliğinde aynı ölçü ve özelliklerde kongre binasını yaptık. Geçtiğimiz Şubat ayında kongreyi yapmaya karar vermiştik ki 6 Şubat’ta asrın felaketiyle karşı karşıya kaldık ve gerçekleştiremedik kongremizi. Ama artık kongre binamız orada duruyor. Bundan böyle binamız, birçok konuda  İzmirlilere hizmet edecek.”

RÖVANŞİST BİR ANLAYIŞLA ASLA İŞ YAPMADIK

“Bizim anlayışımız yıkmak değil, yok etmek değil… Rövanşist bir anlayışla asla iş yapmadık. Siyaseti hizmetin bir aracı olarak gördük. Hizmette siyaset olmaz. 21 yıldır yılmadan yorulmadan ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Rabbim imkan verirse son nefesimize kadar hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İzmir’e yapılan yatırımlar üzerinden hizmet vurgusu da yapan Yıldırım, “Bugün aranızda milletvekili adayı olmadan bulunuyorum. Bu yüzden çok daha rahatım. İstemek benim için daha kolay. Sizden istiyorum. Güven ve istikrarın devamına var mısınız? Güven ve istikrar… İki sihirli kelime. Bunun ne demek olduğunu 1990’lı yılları yaşayanlar çok iyi bilir. Özal dönemini saymıyorum. Özal dönemi, Türkiye’nin dünyaya açıldığı dönemdir. Özal’ın misyonunu devam ettiren ve Türkiye’yi 2023 yılından cumhuriyetin 100. Yılına taşıyan da Recep Tayyip Erdoğan ve onun yol arkadaşlarıdır. 21 yılda ne yaptığımız anlatmayacağım. Ama eğer bu yollar bu havalimanları, dünyanın en büyük havalimanı olmasaydı, demiryolları olmasaydı bugün Türkiye, hiçbir şekilde 255 milyar dolar ihracata ulaşamazdı. Bazıları çıkmış diyor ki ‘yollar karın mı doyuracak?’ Elbette yenmez, yol yenir mi? Ama yiyeceklerimizi soframıza getiren yollardır. O yüzden yol, köprü, tünel medeniyettir. Ekonominin kalkınmasıdır.”

İZBAN’I BİLEN DE KONUŞUYOR, BİLMEYEN DE KONUŞUYOR

“Dünyanın şehir içinden geçen  en uzun toplu taşıma sistemi. Geldiğimizde İZBAN terk edilmişti. Ne yapacaktık? Bana ‘O diğer partinin, CHP’nin belediyesi’ dediler. ‘Ne diyorsunuz! Hizmette siyaset tanımıyoruz’ dedik ve İZBAN’ı Torbalı’ya kadar uzattık. Aliağa’dan da Bergama’ya kadar uzanacak. Gelmek istediğim nokta… Son 4-5 senedir büyük bir küresel felaketle karşı karşıyayız. Türkiye, öyle bir coğrafyadaki ki… Coğrafya kaderdir. Bu coğrafya çok dinamik. Etrafımızda sorunun olmadığı ülke yok. Bu koşullarda güçlü olarak yolumuza devam etmekten başka şansımız yok. Bu siyaset değil, hakikatin kendisidir. Biz tüm engellemelerle bugünlere geldik. Ama yılmadık, mücadele ettik. Güven istikrarını hem ülkemizde hem İzmir’imizde göstermek için çalıştık. Evvelki sene 30 Ekim’de İzmir büyük bir deprem felaketi yaşadı. Biz o depremin yaralarını sardık. Deprem konutlarını yaptık” ifadelerini kullandı.

MİLLET İTTİFAKI ELEŞTİRİSİ

“Millet İttifakı ve Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine de tepki gösteren Yıldırım, aynı zamanda ‘HDP’ üzerinden de Millet İttifakı’nı eleştiri yağmuruna tutarak şunları söyledi; “Bir aydan kısa bir sürede seçime gidiyoruz. Vatandaşımız 2 iddialı aday karşısında karar verecek. Bu karar, Türkiye’nin yeni 100 yılının geleceğini belirleyecek . Düşünün… Daha seçim olmadan üleşmeyi, paylaşmayı, arpalıkları esas alan 7 birbirine benzemeyen ekipe mi yoksa tüm krizleri başarıyla atlatmış bir lidere ve yönetime mi karar verecek?  İzmir ve Türkiye doğru karar verecek. 7 tane cumhurbaşkanı yardımcılığı var. Şimdiden dağıtıldı. 8 tane de olabilir. Anlamadığım bir şey var. Bu milletin seçtiği belediye başkanları onlar. O kişilerin hali hazırda görevleri sorumlulukları var. O insanlar onları belediye başkanlığı yapsın diye seçtiler. Siz o isimler daha kendi görevini yapmadan cumhurbaşkanı yardımcısı yapıyorsunuz. Bu, onlara oy veren vatandaşlara saygısızlıktan başka bir şey değildir. “

FETÖ VE PKK ELEŞTİRİSİ

“Bunların yapmak istedikleri üleşmekten başka bir şey değildir. 1990’lı yıllarda biz bunları gördük. Güven ve istikrarın olmadığı bir ülkede hiçbir şey olmaz. Üretim, ihracat kalkınma… Biz yoksullukta değil varlıkta eşit olmayı savunuyoruz. Ama karşımızdakiler yoksullukta eşit olmayı savunuyorlar. Bu, bu millete reva değil. Oyunuzu istediğinize vereceksiniz. Ama evlatlarımız, ülkemizin birliği ve beraberliği için vereceğiniz oyun büyük önemi var. 20 yılda 40 bin şehidimiz var. Açık açık terör örgütünün dağ temsilcileri karşı ittifakı desteklerini açıklıyorlar. Getirecekler kan, gözyaşı ve bölünme kavgasıdır.  Oy ve iktidar uğruna asla bölücülerle ve FETÖ’cülerle yol yürümeyeceğiz.”

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı’da yaptığı konuşmada İzmir için çalışmalarını sürdüreceklerini sözünü verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir