BORSA’NIN 100 YIL TARIM İNSTEGRAM FOTOĞRAF YARIŞMASI BELLİ

İZMİR TİCARET BORSASI’NIN “CUMHURİYETİN 100. YILINDA TARIM” TEMALI INSTAGRAM YARIŞMASI’NDA KAZANANLAR BELLİ OLDU

132 yıldır Türkiye’nin siyasi ve ekonomik hayatına tanıklık eden nadir kurumlarından İzmir Ticaret Borsası’nın, bu yıl “Cumhuriyetin 100. Yılında Tarım” temasıyla gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen Instagram fotoğraf yarışmasının yedincisi sonuçlandı.

İzmir Ticaret Borsası’nın “@izmirticaretborsasi” adresli Instagram hesabı üzerinden, 7 Kasım 2022-31 Ocak 2023 tarihleri arasında, Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olarak tek başlık altında düzenlenen fotoğraf yarışmasında kazananlar belli oldu.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yarışmaya “Cumhuriyetin 100. Yılında Tarım” temasına uygun fotoğraflarla oldukça yüksek bir katılım sağlandığını belirterek, “Tarihi Borsa Sarayımızı konu alan ilk Instagram yarışmamız ve sırasıyla üzüm ve incir, pamuk ve zeytin-zeytinyağı, hayvancılık, ‘Toprak ve Çocuk’ ile tarımda sürdürülebilirlik temalı fotoğraf yarışmalarımız büyük ilgi görmüştü. Cumhuriyetin kuruluşundan önce çalışmalarına başlayan ve tüm cumhuriyet tarihine tanıklık eden Borsamız, bir asırdan uzun bir süredir bu toprakların servetini geleceğe dönüştürmek için çalışıyor. Marka stratejimiz olan ‘Tarımın Servetinin Dönüştürülmesi’ kapsamında, tarımın servetlerinin korunması, üretim ve çeşitliliğin devam etmesi, gelişmesi ve geleceğe taşınması amacıyla geçmişten aldığı emanetleri, geleceğe miras bırakabilmek adına her biri alanında öncü projeler geliştiriyor; üstlendiğimiz bu değerli misyonla sektördeki diğer kuruluş ve paydaşlara örnek oluyor, onları teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda cumhuriyetin 100. yılına özel olarak düzenlediğimiz Instagram yarışmamızda ‘Cumhuriyetin Bereketli Toprakları’na dikkatleri çekmek istedik. Yarışmamızın önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi görmesi ve katılımın yüksek oluşu bizleri oldukça mutlu etti” dedi.

Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi dolayısıyla başvuruları 31 Ocak’ta sonlandırdıkları yarışmanın sonuçlarını gecikmeli olarak açıkladıklarını belirten Kestelli, “İzmir Ticaret Borsası olarak, ilimizdeki diğer ekonomi STK’larıyla birlikte, devlet kurumları ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde var gücümüzle depremzede vatandaşlarımızın yanında olmak için harekete geçtik. Bu nedenle yarışmamızın sonuçlarını gecikmeli olarak açıklıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı hepimiz için buruk başladı. En büyük temennimiz ve önceliğimiz deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını el birliği ile bir an önce sarmak” diye konuştu.

Yarışmaya katılım olarak bu yıl en çok ilgi gösteren iller arasında Gaziantep ve Hatay’ın ilk 3’te yer almasının da kendileri için çok özel ve anlamlı olduğunu ifade eden Kestelli, “Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Tarım” teması ile düzenlenen yarışma, herhangi bir sınırlama söz konusu olmadan üretimden hasada, ticaretten sosyal hayata kadar tarımın tüm alanlarını kapsıyor. Bu kapsamda, verimli topraklarımız, bu topraklarımıza atılan her bir tohum tanesi, dikilen her bir fidan ve elde edilen hazine değerindeki her bir ürünümüz; küçükbaş, büyükbaş ve arıcılık dahil her türlü hayvancılık faaliyeti; seracılık, süs bitkileri, su ürünleri gibi katma değerli üretim alanları; bereketli coğrafyamızın zengin biyoçeşitliliği; suyumuzdan toprağımıza tarımın tüm girdileri, tüm doğal varlıklarımız; geleneksel ya da teknolojik tarımın tüm yapılış şekilleri; ürünlerimizin hasadı, taşınması, depolanması, işlenmesi; üreticiden tüketiciye tüm ticaret aşamaları ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi milletimizin efendisi olan çiftçilerimizin tarlada, bağda, çiftlikte ya da tarımın herhangi bir aşamasındaki alın terini, iş birliğini, sevincini, umudunu yansıtan her bir fotoğraf karesi yarışmanın konularını oluşturdu. Yarışma temamız çerçevesinde birbirinden güzel fotoğraflar geldi ve katılımın yüksek oluşu bizleri sevindirdi. Önümüzdeki yıllarda da değişik ürünler ve kategorilerle, ilgi gören ve her yaştan Instagram kullanıcısının katılım gösterdiği bu renkli yarışmamızı sürdürmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kestelli, “Yarışma ile ilgili Facebook ve Instagram kanallarında yapılan reklam çalışmamız toplamda 1.376.697 kez yayınlandı. Yarışma duyurusu, sosyal medya yoluyla 990.513 kişiye erişti. 8.456 kişi tıklayarak, www.itb.org.tr adresli web sitesinde yer alan yarışma sayfamıza yönlendi. Yarışmaya 1316 eser yüklendi, şartnameye uygunluk gösteren 777 eser jüri değerlendirmesine sunuldu. Yarışmanın kazananları iki etapta gerçekleştirilen eleme toplantıları neticesinde belirlendi. Katılım ve ilgi her yıl katlanarak artıyor. Artık geleneksel hale gelen yarışmamıza gösterilen ilgi bizleri çok mutlu ediyor” diye ekledi.

Ödüller Sahiplerini Buluyor

Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak bu yıl tek kategoride düzenlenen yarışmada birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL ve mansiyon ödülü ise 2.500 TL olarak belirlendi. Yarışmada derece alanlar haricinde sergileme alan eserlere ise 1000 TL sergi katılım ödülü verilecek.

Yarışmaya katılan eserler; İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Zincircioğlu, Sonnur Kırmızıoğlu, Erol Avni Bozkurt, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Birinci, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İmançer, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Turan Gültekin ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Ege Bölge Temsilcisi Şükrü Akın’dan oluşan jüri heyeti tarafından iki etap halinde gerçekleştirilen toplantıda değerlendirildi. Elemeler sonucunda toplam 35 eser sergileme alırken, aralarından 6’sı dereceye layık görüldü.

Yarışmanın ödül töreni ve sergisi önümüzdeki günlerde İzmir Ticaret Borsası’nın sosyal medya hesaplarından ilan edeceği takvimde gerçekleştirilecek.

Jüri değerlendirmesi sonucunda, yarışma kategorilerinde derece alanlar şöyle oluştu:

  1. Niyazi Gürgen / @niyazi_gurgen
  2. İbrahim Şimşek / @ibrahimsimsek.art
  3. Kahraman Kaya / @kahramank.13
  4. Seyit Konyalı / @seyit_konyali (Mansiyon)
  5. Murat Bakmaz / @bakmaz_murat (Mansiyon)
  6. Mustafa Varol / @mustafavarol_ (Mansiyon)

* Jüri kararı ile yarışma şartnamesinde yer alan “Cumhuriyetin 100. Yılı Özel Ödülü” için ödüllendirme yapılmaya değer eser bulunmamış ve bu kategoride ödüllendirme yapılmamıştır.

Sergileme Alanlar:

Murat Bakmaz / @bakmaz_murat

İsa Cıda / @isa_cida_

Serap İkiyek / @serap2yek

Fatma Demir / @fatmademirphotography

M. Murat İlhan / @muratilhan

Beytullah Eleş / @beytullaheles

Fahri Dev / @fahridev

Faysal Kanber / @faysalkanber

Ahmet Turan Kural / @ahmett__kural

Aygül Öztürk Harmancı / @aygul_ozturk_

Tayfun Taner / @tayfun__taner

Ümmü Nisan Kandilcioğlu / @unisankandilcioglu

Şevki Yiğit / @by_yigit

Ekrem Şahin / @ekrem_sahin_07

Mustafa Binol / @mustafabinol

İsmail Serhat Şahin / @ismailsrhtsahin

Ali Acar / @a.l.i.acar

Emir Bağcı / @emirbagci

Dilan Yaşar / @dilanarchive

Mahmut Serdar Alakuş / @mahmutserdaralakus

Hakan Yaralı / @hakan_yarali

Bilal Eskioğlu / @bilal.eskioglu

Mustafa Binol / @mustafabinol

Hakan Yaralı / @hakan_yarali

İsmet Danyeli / @ismetdanyeli

Ahmet Çetintaş / @cetintas_ahmet

Mehmet Demirayak / @mdemirayak17

Melih Bağcı / @melih1969_life

Serdar Aydın / @serdarayd1n

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir