EMD İZMİR ŞUBESİ GÜVEN TAZELEDİ

Ekonomi Muhabiri Derneği (EMD) İzmir Şubesi güven tazeledi. EMD İzmir Şubesi’nin 11 Mart 2023 cumartesi günü Olağan Seçimli genel Kurulu gerçekleştirildi. İGC Havagazı Fabrikası’nakit yerinde yapılan seçimlere 165 seçmenden 77 kişi katıldığı 75 kişinin oy kullandığı açıklandı. Mevcut yönetimin tek listeyle gididiği seçimlerde aidatlar 30 TL den 100 Tl’ye çıkarılırken. İlk giriş üye aidatı da 250 Tl’ye çıkarıldı. Oylama öncesi gündem konuşmaları sonunda Oylamaya geçilerek daha sonra da hatıra fotoğrafı çektirildi.

DEMİRCAN KONUŞMASI

Sayın Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanım,
Sayın İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanım,
Değerli Üyelerimiz,

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 7. Olağan Genel Kurulu Toplantısına hoş geldiniz.

Basın meslek örgütleri içinde saygın bir yeri olan Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nde 3 yıllık görev süremiz bugün sona eriyor.

Yeni bir dönemin kapıları aralanırken, yönetim kurulu olarak 2020-23 arası sürdürdüğümüz yolculuğumuz ile ilgili kısa değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

Bu yıl 33 yaşına giren derneğimizde Yönetim görevine 15 Şubat 2020 tarihinde gelmiştik.

Göreve geldikten sonra 1 ay bile geçmeden pandemi ortaya çıktı. Pandemi ortamında pandeminin izin verdiği ölçüde çalışmalarımızı sürdürdük.

Pandemi döneminde dijitalleşmenin nimetlerini ilk kullanan meslek örgütlerinden biri olduk. Online basın toplantılarıyla haber kaynağı ve haberci üyelerimiz arasında bir köprü görevi üstlendik.

20’den fazla basın toplantısı yaparken, EMD Medya Okulu’nun eğitimlerini online olarak verdik. Kendi aramızdaki toplantıları da dijital ortamda sürdürdük.

Sanal ortam hiçbir zaman fiziki birlikteliklerin tadını vermese de çalışmalarımızı sürdürdük.

Öyle ki, anma programlarımızı, deneyim paylaşım toplantılarımızı, İzmir ekonomi basını için bir okul niteliğindeki Ticaret Gazetesi’nin kuruluş yıldönümü kutlamalarını sanal ortamda gerçekleştirdik.

Pandeminin ilk dönemlerinde maskeye erişimin mümkün olmadığı dönemde; maske, siperlik, kolonya, dezenfektandan oluşan hijyen kitlerini üç farklı dönemde üyelerimize ve gazeteci meslektaşlarımıza ulaştırdık.

Bu dönem sadece İzmirli meslektaşlarımıza değil, İstanbullu meslektaşlarımıza da maske temini konusunda yardımcı olduk. Hijyen kitlerinin dağıtımı bizleri en çok mutlu eden çalışmalarımızdan biri oldu.

Sanal ortamda düzenlediğimiz online basın toplantıları ekonomi ile ilgili STK’larla var olan bağlarımızı güçlendirdi.

Sizlerle paylaştığımız faaliyet raporumuzda da göreceğiniz gibi 3 yıllık dönemde 50’den fazla önemli etkinlik gerçekleştirdik.

Üyelerimiz arasındaki bağların güçlenmesi öncelik verdiğimiz başlıklardan biri oldu. Üyelerimizin aileleriyle katılabildikleri 2 tanesi konaklamalı çok sayıda buluşma organize ettik.

Özetle, 3 yıllık dönemi 2 yılı pandemi şartlarında geçse de verimli geçirdiğimize inanıyor ve takdirinize bırakıyoruz.

2020-23 döneminde Yönetim, Denetim ve Onur kurullarında görev yapan tüm arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Bugün binlerce gazetecinin işsiz olduğu, basın özgürlüğü liginde 180 ülke arasında 153.sırada yer alan Türkiye’de son derece zorlu bir süreç yaşıyoruz.

EMD İzmir Şubesi’nde 165 üyemizin yarıdan daha azı gazetecilik mesleğini sürdürebiliyor. 40 civarı üyemiz kurumsal iletişim sektöründe çalışırken, 65 üyemiz başka meslek kollarında çalışmak durumunda ya da işsiz.

Yaşanan dönüşüm sürecinde bizlerin, dijitalleşen dünyaya adapte olarak mesleğimizin devamı adına sürdürülebilir projelere yoğunlaşmamız gerekiyor.

Umudumuzu kaybetmeden, enseyi karartmadan dünyadaki değişimi doğru okuyarak, mesleğimizi gelişim ve değişimle uyumlu bir şekilde yapmaya devam etmek zorundayız.

Önümüzdeki dönem eğitim bu nedenle önem vereceğimiz başlıklardan birisi olacak.

Gelişim ve değişime inanan bir ekibiz. “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ” mottosuyla hareket edeceğiz.

Geçen dönemden devam eden arkadaşlarımız ve ekibe yeni katılan arkadaşlarımızla yeni dönemde neler yapacağımıza gelecek olursak, öncelik vereceğimiz başlıkları çok fazla vaktinizi almadan özetlemek istiyorum.

Daha çoğulcu bir yönetim hedefliyoruz. Geçen dönem Yönetim ve Denetim Kurulu 10 kişilik bir ekip olmuştuk.

2023-26 döneminde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu yedek listelerindeki arkadaşlarımızla 20 kişilik bir ekiple toplantılarımızı yapmayı hedefliyoruz.

Üyelerimizle daha sık bir araya gelmek istiyoruz.

Deprem ile ilgili projeler en azından 1 yıl öncelikli başlığımız olacak.

Şu anda ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli bir kampanya yürütüyoruz.

Burada bir yandan meslektaşlarımızdan ve kurumlardan bilgisayar, laptop, tablet, fotoğraf makinesi, kamera vb. ekipman desteklerini toplarken, bir yandan da deprem bölgesindeki meslektaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için EMD İzmir Şubesi’ne bağışları kabul ediyoruz.

EMD İzmir Şubesi öncülüğünde, İzmir merkezli 9 günlük gazetemizin destekleriyle ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli özel bir gazete çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu özel gazeteye firmalardan, kurumlardan, belediyelerden önemli destekler aldık.

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım dönemlerde en mutlu olduğum işimiz rahmetli Füsun Çağlar’ın kitabının çıkması sürecinde çorbada tuzumuzun olmasıydı.

EMD İzmir Şubesi Başkanlığımda da ekip olarak en mutlu olacağımız işimizin ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ ismini verdiğimiz İyilik Hareketi olacağına inanıyoruz.

Değerli Arkadaşlarım, geçen dönem EMD Genel Merkezimizin, EMD Medya Okulu isimli bir AB Projesi vardı. En başarılı ayağını EMD İzmir Şubesi olarak gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.

EMD Medya Okulu’ndan aldığımız güçle ‘EKONOMİ HABERCİLİĞİ ATÖLYESİ’ açmak istiyoruz.

GENÇ EMD; Sürdürülebilirlik esaslı projeler, EMD üyeleriyle İzmir kanaat önderleriyle arasında iletişimi güçlendirecek Fikir Kulübü, Sektör Buluşmaları, Hobi Kulübü, Mesleki Eğitim başlıkları 3 yıllık ev ödevimiz ana başlıkları olacak.

EMD İzmir Şubesi’nin 2020-23 dönemi Yönetim Kurulu’nca EMD İzmir Şubesi’nin Geçmiş dönem başkanlarından Hicran Özdamar Yalçınkaya’nın başlattığı ve halihazırda devam eden İzmir Ekonomi Gazeteciliği’nin Tarihi isimli kitabın tamamlanması da ana hedeflerimizden biri olacak.

Sevgili Arkadaşlar,

Tabii bu çalışmaları yaparken kendimiz bu işlere mesai harcarken ailelerimizle geçirmemiz gereken zamanlardan da çalacağız.

O nedenle ailelerimize peşinen bu fedakarlıkları için teşekkür ediyoruz.

Her birimizin çalıştığı nafakayı çıkardığı kurumlar ve gazeteler var.

O gazetelerimize ve kurumlarımıza yaptığımız çalışmalarımıza verdikleri destekler nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Bugün bizlere ev sahipliği yapan, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi üyemiz, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Dilek Gappi’ye, bugün Ankara’dan gelerek bizlere destek veren Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanımız Turgay Türker’e ve genel kurulumuza katılımınız için siz değerli üyelerimize çok teşekkür ediyoruz.

Şimdi de izninizle ekibimizi tanıtmak istiyorum.

2020-23 dönemi görev yapan Yönetim Kurulumuzda benim dışında; Ege Bölgesi Sanayi Odası Basın Müşaviri Kadir Kemaloğlu, İzmir Teknoloji ve İnovasyon A.Ş. Kurumsal İletişim Danışmanı Nihal Özken, Ekonomi Gazetesi Muhabiri Duygu Göksu yeni dönemde de görev alacaklar.

Yönetim Kurulumuz üç meslektaşımızla güçlenecek. Kendilerine sizlerin huzurunda mesajım; “Kendilerinden büyük projeler bekliyoruz. Küçük işlere ben bakarım” şeklinde olacak.

Ticaret Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Seda Gök, Ankara’dan tekrar İzmir’e döndü. Biz de kendisinden EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nda zaman yönetimi ve disiplin özelindeki hassasiyetiyle önemli projelere imza atmasını bekliyoruz.

Hürriyet Ege Ekonomi Editörü Mete Tamer Omur bu dönem deneyim ve bilgi birikimiyle EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nda görev yapacak.

Gençler enerjileriyle ve fikirleriyle bizler için çok kıymetli. Bu dönem gençlerin EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulundaki temsilcileri Duygu Göksu’yla birlikte İlkses Gazetesi Ekonomi Muhabiri Nurettin Baki olacak.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi olarak, 2020-23 döneminde gerçekleştirdiğimiz her faaliyette yanımızda olanlardan birisi de Ege Serbest Bölgesi’ydi.

ESBAŞ Kurumsal İletişim Direktörü Halime Büyükyüksel, geçen dönem olduğu gibi, 2023-26 döneminde de EMD İzmir Şubesi Denetim Kurulu’nda hem bizi denetleyecek hem de özellikle sürdürülebilirlik ve kurumsallaşma konularında bize yol gösterecek.

EMD İzmir Şubesi Başkanlığına aday olduğumda beni bu konuda yüreklendiren, destekleyen ilk isim Murat Ervin olmuştu. İki dönemde Başkan Vekili olarak EMD İzmir Şubesi’ne önemli hizmetlerde bulundu.
Sektörde en sevilen isimlerden biri olan Murat Ervin’siz bir ekip düşünülemezdi. Kendisi, bu dönem Denetim Kurulu Üyesi olarak EMD İzmir Şubesi’ne katkısını sürdürecek.

“Birlikte Güçlüyüz” diye yola çıktık. Yetkinliklerimizin birlikteliğimizi daha anlamlı kılacağına inanıyoruz.

EMD sevgisi her zaman hat safhada olan, “EMD İzmir Şubesi’nin geçmiş yıllarda ofisini boyama dahil pek çok hamaliye işlerini yapan günümüzde akademisyen kimliğiyle sektörümüze katkılarını sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi Efes MYO Öğretim Görevlisi Kutay Gürocak’ta hem üniversite ayağında hem de teknik bilgisi noktasında EMD İzmir Şubesi’ne hizmet verecek.

Bu dönem daha çoğulcu bir anlayışla EMD İzmir Şubesi’ni yönetmek istiyoruz. Yedek Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerimizden beklentilerimiz çok olacak. Yönetim Kurulu Listemizde; İlkses Gazetesi Ekonomi Muhabiri Özkan Pekçalışkan, İzmir Atatürk OSB Basın Şefi Meryem Yazıcıoğlu, Yeni Asır Gazetesi Muhabiri Mert Yasin Alpdündar, İhlas Haber Ajansı Muhabiri Ceren Atmaca, Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gökhan Köküşoğlu, 9 Eylül Gazetesi Muhabiri Didar Demirci ve Demokrat Gündem Haber Müdürü Aykut Polatlı bu dönem görev yapacaklar.

Denetim Kurulu yedek listesindeki arkadaşlarımız ise; Gözlem Gazetesi Muhabiri Mehmet Ali Sütlü, Dokuz Eylül Üniversitesi SKS Daire Başkanlığı Basın Görevlisi Fatih Abacıoğlu ve Ticaret Gazetesi Muhabiri Seza Nur Alpdündar yer alıyorlar.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nde benden önce 6 meslektaşımız başkanlık yapmışlar. Ben 7. Başkanım. Bugün 7. Genel Kurulumuzu yapıyoruz. Türkiye mozaiği 7 coğrafi bölgeyle temsil ediliyor. Yönetim Kurulumuz 7 kişi, Dünyanın 7 harikası çok önemli. Biz de 7 sayısında bir keramet vardır düşüncesiyle, EMD İzmir Şubesi üyeleri arasında 7 harika meslektaşımızdan oluşan bir Onur Kurulu kurguladık.

Ekonomi Gazetesi İzmir Haber Müdürü Ahmet Usman, Ticaret Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve geçmiş dönem başkanımız Cemal Tükel, İş disiplinine ve gazetecilik mesleğine duyduğu aşka her zaman hayran olduğum Yeni Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Varol, Teknolojiye yatkınlığı ve pozitifliğiyle bizlere her zaman rol model olan Kent Yaşam Editörü Hüseyin Erciyas, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile Ekonomi Muhabirleri Derneği arasında çok güzel bir köprü görevi gören, başarılı bir kariyer sahibi, üniversiteden sınıf arkadaşım Meltem Seyis İşleten, EMD İzmir Şubesi’nin 2006 sonrasında örgütlenmesi sonrasında EMD İzmir Şubesi için kalbi atan, derneğe Sayman, Onur Kurulu Üyesi, Divan Başkanı, Grafiker vs. her türlü desteği veren, bugünde divanda görevi kabul eden, üniversite sıralarından beri her zaman desteğini gördüğüm Serap Dikmen Ahmetoğlu ve EMD İzmir Şubesi’ne her daim destek olan, her zaman çözüm insanı olan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Basın Danışmanı Şirin Yörük bu dönem Onur Kurulumuzda görev almayı kabul ettiler. Her birine teşekkür ediyorum.

Biliyorsunuz, EMD Ankara merkezli bir dernek. EMD Genel Kurulu’nda İzmir’i temsil etmek üzere 7 delege belirlememiz gerekiyor.

Bunun için ilk teklifimizi İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Dilek Gappi’ye götürdük sağolsun teklifimize olumlu yaklaştılar.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin sürdürdüğü ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ kampanyasına çok sayıda meslektaşımız katkı sağlıyor.

Hatta bu iyilik hareketinde kendi aralarında tatlı bir rekabet içinde olan arkadaşlarımız var. Bu isimlerden birisi de Hürriyet Ege Yazı İşleri Müdürü Adnan Kaya. Adnan Ağabey önümüzdeki süreçte genel kurul delegemiz olacak.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin en yoğun çalışan isimlerinden birisi hiç kuşkusuz Ekonomi Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım. Ali Ekber Ağabey bu yoğun temposuna rağmen aramızda olmasını istediğimiz bir isimdi. Kendisi de, EMD Genel Kurulu Delegeliğimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

EMD İzmir Şubesi üyeliğinde çok taze olsa da, EMD İzmir Şubesi sevgisi çok kıdemli olan ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli kampanyamızda bize en kilit desteklerden birini veren Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı, Ankara’da genel kurulda bizi temsil etme teklifimizi, kendi ifadesiyle, “Gurur duyarım” diyerek kabul etti.

EMD İzmir Şubesi’nin Ankara’da mesleğini sürdüren üyeleri var. Bu üyelerimizden Murat Koç geçen aylarda telefon etti. “Biz Ankara’dayız, EMD İzmir Şubesi etkinliklerine katılamıyoruz, Ankara’nın programlarına katılmamız mümkün mü diye sordu.”

Tabii bunun üzerine hemen Genel Başkanımıza bilgi verdik, hatta işi bir adım öteye götürdük, Bugün listemize Murat Koç’u, EMD Genel Merkez Genel Kurul Delegesi olarak aldık.

Bir önceki dönem EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştığımız, bu dönem her isteğimizde EMD İzmir Şubesi’ne destek olmak için, Folkart Yapı ile aramızda köprü görevi gören Folkart Kurumsal İletişim Müdürlüğü Haber Yöneticisi Soner Çağlar, Ankara’da delegemiz olacak.

EMD İzmir Şubesi’nde 2020-22 yılları arasında Yönetim Kurulumuzda başarıyla görev yapan, pandemi döneminde insanların maskeye ulaşamadığı süreçte EMD İzmir Şubesi’nin hijyen paketleri dağıtımı, online basın toplantısı düzenleme gibi önemli projelere fikir babalığı yapan, sonrasında enerjisini Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Basın Bürosu için harcama kararı alan, Yusuf Şahbaz’da önümüzdeki dönem EMD İzmir Şubesiyle, EMD Genel Merkez arasında enerji naklini sağlayacak.

Ankara’da EMD Genel Kurulu’nda yedek delege listesinde; Gözlem Gazetesi Ekonomi Editörü Ali Rıza Karasu, Ankara’da mesleğini sürdüren Eczacı TV’nin ekran yüzü Arzu Çetik ve Hürriyet Ege Editörü Erkan İyigüngör görev yapacaklar.

Arkadaşlar katılımınız için tekrar teşekkür ediyor, sözü divan başkanımıza bırakıyorum.

Saygılarımla,

Murat DEMİRCAN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir