ABDULLAH GÜL, DEPREM BÖLGESİNDE Kİ SORUMLULARA DAVA AÇTI

ABDULLAH GÜL, DEPREM BÖLGESİNDE Kİ SORUMLULARA DAVA AÇTI

BİRLİK SAĞLIK SEN Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ile birlikte basın açıklamasında bulunan Abdullah Gül, dava açtığı belgeleri basın mensuplarıyla da paylaştı.

Basın açıklaması yapan Birlik  SAĞLIK SEN Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Bölgede çalışan Depremzede Sağlık çalışanlara insanlık hakları verilmeli” Dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan 15 milyon 500 bin kişinin etkilendiği, enkaz altında 49 bin kişinin hayatını kaybettiği Asrın Felaketi bölgesinde binlerce sağlık çalışanları da etkilendi ve hala çok zor şartlarda görevlerini başarıyla yapmaya çalışıyorlar.

Birlik  SAĞLIK SEN Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, bölgede çalışan Depremzede Sağlık çalışanlara insanlık hakları verilmesini istedi.

Depremden hemen sonra bir basın açıklaması yapan Ahmet  Doğruyol, deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının çalıştığı zor şartlara dikkati çekerek, ”Sağlık çalışanları deprem bölesinde 7 gündür of bile demeden kesintisiz sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Sağlık çalışanı olup, deprem bölgesinde görev yaparken, evi yıkılan, yakınlarını kaybeden, aile bireylerini, arkadaşlarını, yakınlarını kaybederek, depremzede olan sağlık çalışanlarımızın her biri, bağrına taş bastı, sessiz çığlıklarıyla, için için ağlayarak görevlerine devam ediyorlar. Her bir arkadaşımızı alınlarından öpüyoruz. İyi ki varsınız.

Ancak, her zaman olduğu gibi on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremde aynı zamanda depremzede olan sağlık çalışanlarımızın yine sesini duyan, gözyaşını silen yok.

İskenderun devlet hastanesinde A blokta arkadaşlarını kaybeden sağlık çalışanları diyor ki, deprem esnasında hastanede olanların bir bölümü göçük altında, görevde olmayıp evinde olanların evleri yıkıldı. Yaralı olan, aileleri dağılan binlerce sağlık çalışanı var.

Ve bir tarafta diğer illerimizden bölgeye gitmek isteyen sağlık çalışanları, diğer tarafta personel eksiği var diye göreve çağrılan depremzede doktorlar, hemşireler, teknisyenler, 112 çalışanları.”

SAĞLIK ÇALIŞANIN DERDİNİ SORAN YOK

“Depremden etkilenip göreve devam eden, göreve çağrılan sağlık personellerine, hiçbir yetkili sormuyor, psikolojiniz nasıl? Eviniz yıkıldı mı? Aileniz ne durumda? Diye.

Milletimize hizmet edecek olan sağlık çalışanlarımız öncelikle kendilerinin ve ailelerinin güvende olduğunu bilmeli ki, hata kabul etmeyen sağlık hizmeti sunumunda hata payı minimum seviyeye insin.

Sosyal medyaya yansıyan görüntüde, bir sağlık personelimiz Sağlık Bakanına derdini anlatmaya çalışıyor; “ bir şey anlatabilir miyim, bizim bu gün ameliyathanede çalışıyorum 7. Günümüz çok zor durumdayız yani o kadar kötü şartlarda çalıştık ki, o hastaları o ampütasyonları her şeyi görerek böyle artık sinir krizleri, yani bizde depremzedeyiz kimse bizi anlamıyor lütfen bu konuda bir şeyler yapın.  Ne olur” diye yalvararak derdini anlatmaya çalışırken Sağlık Bakanının yoluna devam etmesi, yanındaki bürokratların bakan beyi ortamdan uzaklaştırmaya çalışması ve derdini anlatmaya çalışan personele “görevdesiniz şu anda” diye uyarması sağlık çalışanlarının durumunu anlamak açısından oldukça önemli.

Sayın Sağlık Bakanımızın yaptığı açıklamalarda; “Afet bölgesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarımızdan depremzede yakınları bulunanların, idari izinli sayılabileceği…” ve “Afet bölgesindeki sağlık tesislerimizde görev yapan personellerimizden birinci derece yakını vefat eden, yaralanan veya göçük altında kalan ve bu nedenle görevini sürdüremeyecek duruma gelenler için 20 Şubat 2023 tarihine kadar idari izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması…” açıklamalarındaki ifadeler kesin ifadeler olmamakla birlikte yeterli de değildir.”

PEKİ NE YAPILABİLİR?

“Öncelikle bölgede hizmet eden sağlık çalışanlarımızın önüne hiçbir şart konulmadan isteyen arkadaşlarımız dinlendirilmesi, Üç beş aylık, geçici süreli bile olsa, isteyen sağlık çalışanlarımızın, başka bölgelerdeki çalışanlarımızla yer değiştirebilmesi, Deprem bölgesinde yakınları olanların istemeleri durumunda, memleketlerine tayinlerinin yapılması.

Deprem korkusuyla görev yapmamak için yeteri kadar sahra hastaneleri kurulması, sağlık çalışanlarımızın morali, motivasyonu ve hizmet kalitesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

10 binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu depremde depreme dayanıksız raporu olup, yıkılan hastaneler göstermiştir ki, halkımıza hizmet edecek olan sağlık kuruluşlarımız günün şartlarına göre, son teknolojiyle, depreme dayanıklı şekilde yapılmalıdır ki, yıkılmasın.

Ve bölgedeki en önemli sıkıntılardan birinin de, koordinasyonsuzluk olduğunu yine bölgedeki arkadaşlarımız ifade ediyorlar. Bölgeye gidip saatlerce bekleyenler, hava alanlarında saatlerce bekletilenler de yaşanan sıkıntılardan bazıları.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

ABDULLAH GÜL DAVA AÇTI

Depremde hastanede nöbet tutan eşini kaybeden Birlik Sağlık Sendikası Hatay EAH Temsilcisi Abdullah GÜL’ün yetkililere suç duyurusunda bulundu.

Basın açıklaması yapan Abdullah Gül, bölgede yaşanan sıkıntılar yıkılan hastanenin depreme dayanıklı olmamasıyla ilgili basın açıklaması yaptı, Abdullah Gül, dava açtığı belgeleri basın açıklamasında paylaştı. BİRLİK SAĞLIK SEN sendika binasında Birlik Sağlık Sendikası Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, ”Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi Temsilcimiz Gül, Hastanede nöbetteki eşinin (Asiye Gül) 7. Gün enkaz altından çıkaran sendika Temsilcimiz görevini ihmal eden yetkililer adına savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ve daha önce uyarılarda bulunulan hastanenin yıkılması ile ilgili belgeleri basına sunulmuştur.” Dedi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir