GÖÇÜK ALTINDA KİM KALDI? BASIN MI ? MEDYA MI? GAPPİ : ANADOLU BASINI GÖÇÜK ALTINDA

Basın İlan Kurumu 31. Dönem son genel kurulda konuşma yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, yaşanan deprem felaketinin ardından 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yönetmelik ve diğer maddelerin deprem yaşayan kentlerdeki basın kuruluşları ve gazeteciler için en az 6 ay ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Basın İlan Kurumu 31. Dönem son genel kurulda konuşma yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, yaşanan deprem felaketinin ardından 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yönetmelik ve diğer maddelerin deprem yaşayan kentlerdeki basın kuruluşları ve gazeteciler için en az 6 ay ertelenmesi gerektiğini söyledi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) 31’inci Dönem Altıncı Genel Kurul Toplantısı, 21-23 Şubat 2023 tarihlerinde Kurum Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurulda, süreli yayınların ilan ve reklam yayımından doğan alacakları erken ödeme planına dahil edilirken, bu illerde bulunan süreli yayınlara yönelik kesinleşen mahsup ve müeyyide kararlarının uygulamasına 3 ay süreyle ara verilmesi kararlaştırıldı.

Genel Kurulun son gününde dilek ve temenniler bölümünde söz alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, öncelikle Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nün deprem sonrası hızlı refleks verdiğini ve alanda incelemeler yaptığını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Ancak müeyyide kararlarının ve bölgedeki basın mensuplarına verilen kredilerin geri ödemelerinin 3 ay süreyle ötelenecek olmasının yetersiz kalacağına işaret eden Gappi, “Acısı tarifsiz bir felaket yaşadık. Önümüzde zor aylar bitmedi. Ortada kent ekonomisi diye bir şey kalmadı. Buradaki basın kuruluşlarına ve meslektaşlarımıza getirilecek imtiyaz süreleri en az 6 ay olmalı” diye konuştu. 

KADEMELİ GEÇİŞ ŞART

Yeni yönetmeliğin 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe gireceğine de dikkat çeken İGC Başkanı Gappi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anadolu Basını göçük altında. Yeni dönemde reklam almak isteyen yerel gazete ve internet sitelerimiz kadro şartlarını nasıl yerine getirecek? Eğer kriterleri yakalayamazlarsa oluşacak dijital havuzdaki bütçe, kimlere hangi gazetelere akacak? Neredeyse bir ay kaldı.  Yönetmelik bu şekliyle internet haber sitelerinde tekelleşmeye öncülük etmemeli. Tüm Türkiye için ve bilhassa Anadolu basını için yeni yönetmeliğin revize edilerek mutlaka kademeli geçiş sağlanması gerektiğinin tekrar altını çiziyorum.”

Basın İlan Kurumu 32’nci Dönem Birinci ve Seçimli Genel Kurul Toplantısı ise 24 Şubat 2023 (yarın) Kurum Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir