YAŞAR HOLDİNG KURUCU BAŞKANI SELÇUK YAŞAR (98) HAYATINI KAYBETTİ

Yaşar Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar (98) hayatını kaybettiği. Yaşar Holding’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Vizyonuyla, girişimciliğiyle, sanayiciliğiyle, topluma katkısıyla, Türkiye sevdasıyla hepimize örnek olan, fikirleriyle yol göstericimiz, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Selçuk Yaşar’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet dileriz. Başımız sağ olsun.” ifadelerine yer verilmişti.

11 Şubat 2023 Cumartesi günü vefat eden Merhum Selçuk Yaşar’ın cenazesi, 13 Şubat 2023 Pazartesi günü İzmir Karşıyaka Beşikçioğlu Camisi’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazın ardından Soğukkuyu Mezarlığı’nda ki aile kabristanında toprağa verildi.

İzmir’de önceki (11 Şubat 2023 Cumartesi) gün hayatını kaybeden Yaşar Holding’in kurucusu ve onursal başkanı Selçuk Yaşar için 13 Şubat Pazartesi 2023 günü Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. İzmirli iş insanı, Yaşar Holding’in kurucusu ve onursal başkanı 98 yaşındaki Selçuk Yaşar için Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Selçuk Yaşar’ın kızı Feyhan Yaşar ile İdil Yiğitbaşı ve eşi Ahmet Yiğitbaşı’nın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır,  İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Başkan Soyer, Yaşar ailesine başsağlığı diledi.

Selçuk Yaşar Kimdir?

Selçuk Yaşar Türk iş insanı. Türkiye’nin önemli kuruluşlarından olan Yaşar Holdingin kurucusu ve onursal başkanıdır. İstanbullu bir annenin ve Rodoslu bir babanın çocuğu olarak Rodos’ta dünyaya geldi. Babası boya ticareti yapan Selçuk Yaşar ve ailesi 1931 yılında İzmir’e taşındı.

Selçuk Yaşar, 1925 yılında dünyaya geldi. Orta ve lise öğrenimini Saint Joseph’te, üniversite öğrenimini bugünkü adıyla Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. 1945 yılında, Durmuş Yaşar Müessesesi’nde çalışarak iş yaşamına başladı.

Selçuk Yaşar 1954 yılında Zuhal Krom ile evlendi. Çiftin, Feyhan, Selim ve İdil olmak üzere üç çocuğu dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk boya üretimi ve markası DYO’nun kurulmasında rol oynayan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla birçok önemli projeyi hayata geçirdi.

1973’te Pınar Süt’ü kuran Yaşar, yem ihtiyacını karşılama, nitelikli yemler üreterek hayvan verimini artırma amaçlarıyla yem ve besicilik faaliyetlerine yatırım yaptı, bu kapsamda Pınar Et’i kurdu.

1970’li yılların başında Çeşme’nin ilk beş yıldızlı tatil köyü Çeşme Altın Yunus’u hizmete açan Yaşar, 2001 yılında Yaşar Üniversitesi’ni kurdu. Selçuk Yaşar, 2004 yılında Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı oldu. Selçuk Yaşar, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), (ESİAD) Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) gibi iş dünyası derneklerinin kurucuları arasında yer aldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir