SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI YARDIMLARINI KATLIYOR, SİSEV’DEN ÇİFTE YARDIM

Sivil toplum kuruluşları Yüzyılın Kahramanmaraş depreminine yardımlarını katlıyrak devam ediyorlar. Sivaslılar Vakfı (SİSEV), deprem bölgesine çifte yardım yapıyor.

İzmir Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Vakfı (SİSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Karaoğlu ve yönetim kurulu olağan üstü toplanarak Kahramanmaraş merkezli yaşanan 10 ili kapsayan Yüzyılın Afetini büyük deprem felaketinin yaralarını sarmak için ne yapabileceklerini değerlendirdi.

Yapılan toplantı sonucunda yardım konusu ve nasıl yardım yapılacağının ayrıntısı konuşuldu. Vakıf, ayrıca bu tip ani oluşan doğal afet ve kriz durumlarında daha hızlı hareket edebilmek ve mağdurlara daha hızlı ulaşabilmek için “Acil durum ve doğal afet yönetimi kurulu” oluşturma kararı aldı.

Vakıf Kahramanmaraş saat 04,17 Pazarcık 7,7 şiddetinde 60 saniye ve saat 13,24 Elbistan Erin merkezli 7,6 şiddetinde 45 saniye süren iki depremle sarsılan 10 ili etkileyen Asrın Afet Bölgesine; temel ihtiyaç maddeleri desteğinin yanı sıra, ayrıca  deprem bölgesinde ki doğal afetten etkilenen ailelerin çocuklarına ve öğrencilere de eğitim gerçleri yardımı ile burs verme kararı aldı.

İzmir Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Vakfı (SİSEV) Yönetim Kurulu başkan vekili Şerafettin Güneyli ve başkan yardımcısı Ahmet Tecer, Kahramanmaraş Merkezli Pazarcık üslü 7.6 büyüklüğündeki depremin sabaha karşı olması ve arkasından 7,7 büyüklüğünde Elbistan’da yeni bir depremin meydana gelmesi sonucunda  10 ilin çok büyük oranda etkilemesi, büyük bir felakete yol açmasının değerlendirildiğini söylediler. Yaraların sarılması konusunda, “Nasıl destek olabiliriz” fikrinin konuşulduğu toplantıda, bir başkan, 2 üye, toplam 3 kişiden oluşacak, “Acil durum ve doğal afet yönetimi kurulu” oluşturma kararı alan SİSEV vakfı , bu kurulun iş yapabilmesi için bütçenin yüzde 40’ına kadar tahsis edilmesi de kararlaştırıldı. Böyle durumlarda vakfın doğal idarecisi  Doğal afet kurulunun başkanı olacak, yönetim kurulu başkanı da dahil tüm üyeler doğal afet  kurulunun idaresinde vazife yapacaklardır.

ACİL DURUM BÜTÇESİNİN TAHSİSİ

Doğal Afet yönetim kurulu parayı talep ettiği anda SİSEV Yönetiminin bu parayı hemen afet yönetim kurulunun kullanımına vereceğini belirten İzmir Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Vakfı (SİSEV) Başkanı Karaoğlu, “Böyle durumlarda ilk etapta, acili ihtiyaçlar tespit edilecek ve vakit geçirilmeden bölgeye sevk edilecek. Öncelik insanı yaşatmak, yaraların sarılması olacak. Şu günlerde yaşadığımız Kahramanmaraş Merkezli deprem felaketi için ilk olarak bölgede sıkıntısı yaşanan temel gıda, giyim gibi ihtiyaçlar tedarik edilecek” dedi.

Toplantıda temel ihtiyaç maddeleri desteğinin yanı sıra depremden etkilenen belirli sayıda öğrenciye burs verme kararı aldıklarını da söyleyen SİSEV Başkanı Karaoğlu, “Yüzyılın afeti karşısında herkes üstüne düşeni yapmalı. Bu zor günleri hep beraber, el ele aşacağız. Bundan sonrası için de, ne olursa olsun, vatandaşlarımızın yanında olmaya devam etmek  bizim vazifemizdir’’ Şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir