İZMİR BÜYÜKŞEHİR YÜKSEK İSTİŞARE KURULU : “ORTAK AKIL ORTAK GELECEK” DEDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yüksek İstişare Kurulu ikinci toplantısı umudu büyüttü. İZBB Başkanı Soyer: “Ortak akılla ortak gelecek tahayyül etmek mümkün. ” Dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlıkları kapsamında ana kongrenin içeriğini ve programını belirlemek için oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu ikinci toplantısını tamamladı. Toplantının ülkenin umudunu büyüttüğünü ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Ortak akılla ortak gelecek tahayyül etmek mümkün” dedi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 15-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin Yüksek İstişare Kurulu ikinci toplantısını tamamladı. Arkas Holding’in katkılarıyla İzmir’de Swissotel’de düzenlenen toplantıya Türkiye’nin önde gelen iktisatçıları, bilim insanları ile iş dünyası, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Ana kongre programı masaya yatırıldı
Toplantının ilk oturumunda, açılış konuşmalarının yanı sıra ağustos ayından bu yana düzenlenen toplantılar ve deklarasyonlar hakkında görüşler bildirildi. Toplantının ikinci kısmında ise uzman toplantılarının sonuçları ile ana kongrenin programı ve kongre sonuç metni masaya yatırıldı. Kurul üyeleri, uzman toplantılarından gelen verileri değerlendirerek sadece Türkiye’nin değil, küresel dünyanın da temel sorunlarına çözüm önerilerini aktardı.

“Biz yapmazsak kimse yapmıyor”
Toplantının kapanış konuşmasını yapan Başkan Tunç Soyer, “Ben sabahları kalktığımda İzmir’e sarılasım gelir. Bugün sizleri dinledikten sonra Türkiye’yi kucaklamak geldi içimden. Ben de o umuda, o heyecana katılıyorum. Ortak akılla ortak bir gelecek hayali tahayyül etmek mümkün. Bütün bu siyasi farklılaşmalara, kutuplaşmalara rağmen görüyoruz ki, birçoğu yapay ve yaşadığımız acılardan daha küçük. Topyekûn yaşadığımız şeye dair topyekûn bir şey üretebiliriz. Bu rasyonel bir şey. Bu mümkün. Hele ki yüzyıl önce atalarımızın yaptığını düşünürsek bugünün koşullarında elbette başarmamız mümkün. Bu kadim kültürün evlatları olarak başarabiliriz. Bu umudu taşıyorum. Sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Çok renkli, çok sesli ve zihin açıcı bir buluşma oldu” şeklinde konuştu.

“Toprağı nasıl işleyeceğimizi en iyi şekilde planlamamız lazım”
Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ise Türkiye’nin geleceği için kaynakların doğru kişiler tarafından yönetilmesi ve doğru yöntemlerin kullanılması gerektiğini ifade ederek “Toprak, şu anda dünyada en kıymetli şey. Bunu nasıl işleyeceğimizi en iyi şekilde planlanmamız lazım. Türkiye’de bunu yapacak insanlar çok geride kalıyor. Siz bir memleket düşünebiliyor musunuz; zeytinde en büyük potansiyele sahip olacaksınız, Tarım Bakanı gelip zeytin ağaçlarını keserek kömür madeni açacak. Kimse de demiyor ki Türkiye’nin kömürü beş para etmez. Tartışma konularının bunlar olması lazım. Türkiye’nin belli üretim bölgelerinde taş ocakları açmak mantıklı bir iş değildir. Bu bölgede kimin sesi çok çıkıyor; zeytincilerin mi Ankara’daki sanayicilerin mi? Neden yüzyıl önce İktisat Kongresi İzmir’de toplandı? Çünkü belirli sanayi bölgelerimiz sınırlarımızın dışında kalmış. Mali bir boşluk içindeyiz. İzmir’i gelecek Türkiyesi’nin inşa edileceği bir yer olarak görmüşler” şeklinde konuştu.

“Yerel yönetimler öncülüğünde yeni bir ekonomi modeli geliştirilebilir”
Toplantıya çevrim içi olarak katılan gazeteci ve yazar Fikret Bila, 1923’te İzmir’de yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlarla laik bir Cumhuriyet’in temellerinin atıldığını, günümüzde ise Türkiye’nin Atatürk ilkelerinden ve laiklikten uzaklaştığını ifade etti. Rahmetli eski başbakan Bülent Ecevit’in  “Ekonomik Demokrasi” kavramını işaret eden Bila, “Yerel yönetimlerin sosyal devlet görevi görmeleri mümkündür. Ekonomik demokrasiyi de hayata geçirmeliyiz. Katılımcı demokrasinin ilk adımı ekonomik demokrasidir. Halkın ekonomiye örgütlü girişimci olarak girmesidir. Bunun yolunun kooperatifler olduğunu biliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu örnekleri hayata geçirdiğini biliyoruz. Ekonomik demokrasiden hareketle yerel yönetimler öncülüğünde yeni bir ekonomi modeli geliştirilebilir. Geçim sıkıntısını, eğitimsizliği, işsizliği giderme noktasında büyük katkılar sağlanabilir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir