SOYER, BUCA METROSU İÇİN HÜKUMETİN 2023’TE 3 BİN LİRALIK BÜTÇE AYIRMASINI DEĞERLENDİRDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Fox TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat programında Halkapınar-Otogar metrosu için hükümetin 2023’te 3 bin liralık bütçe ayırmasını değerlendirdi. Soyer, Hükümetin bütçeden yeterli payı almamasına alışık olduklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarına ise şöyle devam etti; “Biz buna alışığız. Yani şimdi hikayenin geçmişinden biraz bahsedelim. Cumhurbaşkanlığı Yatırım  Başkanlığı var. O dairede o başkanlıkta bunların yapılıp yapılmayacağına programa alınıp alınmayacağına karar veriyor. Şimdi bu metro hattı 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmış. Dokuz yıldır yatırım programında duruyor orada. 9 yıldır her sene buraya bütçe ayırmadan pas geçiliyor. Şimdi bunu ilk gördüğüm zaman şaka zannetmiştim. Yani bir rakam hatası olabilir. Şaka gibi bir şeydi çünkü. Sonra anladık ki böyle değil. Yani gerçek bu. Ve geçen yıl aynı şekilde 2022’nin bütçesi açıklandığında yine 3 bin lira geçmişti. Bu sene de baktık merakla bekliyorduk. Acaba yatırım programından işte alınır mı? Ayrılmadığını gördük. Şimdi bunu gerçekten paylaştığımız zaman, sosyal medyada şaka mı diye paylaşmıştım ama çok üzücü bir şey. Yani bu  İzmir halkına reva görülen gerçekten hakikaten çok üzücü bir şey. Çünkü bütçe de bir tercihler manzumesidir. Yani elinizde bir para var. Bunu bir biçimde dağıtmayı tercih ediyorsunuz. Oraya daha az veriyorsunuz, buraya daha çok iyi veriyorsunuz. Oraya hiç vermiyorsunuz. Buraya bir şey veriyorsunuz. Bunun adil olması lazım. Yani bunun bütün 81 vilayete yayılan bir mantığın olması, bir felsefesinin olması lazım.  Dokuz yıl önce tespit ettiğimiz bir yatırımın 9 yıl boyunca erteleyerek bütçe ayırmayarak bir noktada tutarsanız o zaman insanların şunu sormaya hakkı var. “Kardeşim bize niye bunu reva görüyorsunuz?” Bu soruyu sorduğunuzda bence ben cevabını bulamıyorum. Bu soruyu onlara sormak lazım. Yani bu kararı verenlere sormak lazım. Neler yapıyorsunuz bunu? Bunu yapmayın. Bunu söylemek isterim. Gerçekten yüz yüze gelebilsek bunu söylemek isteriz.”

İzmir’in cezalandırıldığı bir tablo

İzmir’e objektif olmayan bir bakış açısının söz konusu olduğunu söyleyen Soyer, “Gerçekten şaşı bakış açısı var. Objektif olmayan. Belki bir takım siyasi tercihlerle şekillenen ve sonuç itibariyle de İzmir’in cezalandırıldığı bir tablo bu. Şimdi siyaseten ders vermek istersiniz veya işte siyaseten üstüne çıkmak istersiniz birçok argüman, birçok enstrüman bulabilirsiniz. Ama burada İzmirliyi mağdur etmek bu kabul edilebilir bir şey değil. Yani bu eğer siyasi bir kararsa bu çok yazık. İzmir için çok yazık.” dedi.

Tunç Soyer, İzmir’in kendi göbeğini kesecek güce sahip olduğunu, kentteki metro yatırımlarının da süreceğini söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir