DOĞRUYOL : SAĞLIK ÇALIŞANLARI SAVUNMA SANATI ÖĞRENİYOR VE DE ÖĞRENSİN

Sağlık çalışanlarına karşı artan saldırılara karşı İzmir’de Sağlık Çalışanlarını savunma sanatlarını öğreniyor.

Son günlerde İzmir’de Sağlık Çalışanlarının savunma sanatlarını öğrenmesine tepkiler gelmişti.

BİRLİK SAĞLIK SEN Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’da buna destek için basın açıklaması yaptı.

“Sağlık Çalışanlarına Yönelik Ücretsiz Savunma Kursu” ile ilgili yapılan basın açıklamasında desteklediklerini altını çizerek konuşan BİRLİK SAĞLIK SEN Genel Başkanı Doğruyol, “İzmir’de Ak saçlılar Derneği, Çağrı Spor Kulübü ve İçişleri Bakanlığı işbirliğiyle “Sağlık Çalışanlarına Yönelik Ücretsiz Savunma Kursu” projesi kapsamında savunma eğitimi kursuna verilen tepkiler manasız. Yapılan her girişime karşı çıkmak doğru değil.

Biz sendikamız BİRLİK SAĞLIK SEN olarak eleştirmiyor, tam aksine sağlık çalışanlarımıza yönelik sosyal proje kapsamında yapılan ücretsiz savunma kurslarını verecek olan Ak saçlılar Derneği, Çağrı Spor Kulübü ve İçişleri Bakanlığımız (İzmir Valiliğimiz) yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Sağlıkta şiddet ile ilgili ilgili yasaları çıkarmak, gerekli tedbirleri almak, sağlık personelini korumak elbette Devletin görevi. Ancak, bu güne dek, hiçbir yasal düzenleme yapılmamış ve sağlıkta şiddet her geçen gün artmış ve artmaya devam ediyorken sağlık çalışanlarımızın bir spor salonunda savunma amaçlı, yada spor yapmak maksadıyla ücretsiz salona gitmesinde ve salonun imkanlarından faydalanmasında nasıl bir sakınca olabilir ki?”

ZATEN HERKES KENDİ BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN DENİLMİŞ”

Doğruyol, “Sonuçta kursa giden sağlık çalışanlarını artık Devlet korumayacak, herkes kendi başının çaresini baksın diyen yok. Yapılan protokolle Sağlık Çalışanlarımıza spor salonunda ücretsiz verilecek olan kurs, spor yapma imkânı sağlık çalışanlarımızın lehine olan bir durumdur.

Sağlık iş kolundaki sendikalar, odalar, dernekler olarak yıllardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve sağlıkta şiddetle ilgili mesafe alamadık. Mesafe alamadığımız gibi her geçen gün sağlıkta şiddet artmaktadır. Neden tedbir alınmamaktadır derseniz? Maalesef ülkemizde sağlık hizmetleri sunumu hasta memnuniyeti üzerinden yürütüldüğü için sağlıkta şiddeti önleyici gerekli düzenlemeler yapılmamaktadır.

Son zamanlarda Sağlık Bakanlığına arayıp, ben şu hastaneye gideceğim, hastaneyi dağıtacağım, şu personeli döveceğim, öldüreceğim diyen vatandaşla ilgili de hiçbir işlem yapılmayıp, Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili sağlık kurumu aranarak; “şu isimli şahıs, bakanlığa arayarak şunları, şunları söyledi. Tedbirli olun.” demek ne kadar anormal, kabul edilemez bir durum değil mi? Maalesef son zamanlarda durum böyle.”

KİMSE DE ZORUNLU DEĞİL İSTEYEN GİDER”

Doğruyol ayrıca, ”Böyle bir ortamda sağlık çalışanlarımız adına artı yönde yapılabilecek her türlü girişimi destekleriz. Sonuçta gönüllülük esasına dayanılarak yapılan bir organizasyon. İsteyen çalışanlarımız gidebilir. İstemeyen gitmez.

Sağlık çalışanlarımızı düşünerek, sağlık çalışanlarımıza nasıl faydalı olabilirim derdiyle yapıldığına inandığım girişim için, Ak saçlılar Derneği ve Çağrı Spor Kulübü Başkanı Milli Antrenörümüz Milli Hakemimiz Sayın Ahmet Bereket’e ve İzmir Valiliği nezdinde İçişleri Bakanlığı yetkililerimize, Sağlık Çalışanlarımız adına teşekkür ederiz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir