İZSİAD YÖNETİMİ TÜSİAD YİK’TE YERİNİ ALDI

İzmir’i TÜSİAD YİK’te temsil ettiler

Türk iş dünyasının en güçlü sivil toplum kuruluşları arasına yer alan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) JW Marriott Ankara Otel’de düzenlenen Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında İZSİAD yönetimi de yer aldı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın Cumhuriyet’in birinci yüzyılını geride bırakırken uzun vadeli bir değerlendirme yaptığı toplantıya İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Talak ile İZSİAD Danışma Kurulu Üyesi Serpil Oltulu  katıldı.

“Ekolojik dengeyi de gözeten bir büyüme”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, toplantıda yaptığı konuşmada ikinci yüzyılda Cumhuriyet değerleriyle demokratik değerleri bir arada yükseltmeye hazır olduklarını söyledi. “İkinci yüzyılımızda, herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşitliği, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı tartışmalarını geride bırakmak istiyoruz” vurgusu yapan Turan, “Tüm vatandaşların hakkının, hukukunun gözetildiğinden hiç kimsenin şüphe etmediği, kadınların, çocukların tacize, tecavüze, şiddete uğramalarına, küçük yaşta evliliklere hiçbir gerekçeyle göz yumulmadığı bir toplum hayalini, maalesef günümüzde hala korumak durumunda kalıyoruz” diye konuştu.

Turan, ikinci yüzyılda büyümeyi hızlandırma ve refah seviyesini artırma hedeflerine ulaşmanın, kurum ve kuralların iyi belirlenip, piyasa ve kamu yararının dengelenmesiyle zor olmayacağını ancak artık ekolojik dengeyi de gözeten bir büyümenin sağlanması gerektiğine dikkat çekti

“Enflasyonla mücadeleye öncelik verilmeli”

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında enflasyonla mücadeleye öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. Ekonomi politikasının bir numaralı önceliğinin enflasyonun tek haneli sayılara kalıcı olarak indirilmesi olması gerektiğine işaret eden Özilhan,  “Bu yapıyı dönüştürmeden, yüksek teknolojiye dayalı, yüksek katma değerli bir ürün desenine geçmeden, sadece kurun yarattığı ucuzlatma etkisiyle cari açık sorunu çözülmüyor. Enflasyon-faiz makasının hiç olmadığı kadar açılmış olduğu bir ortamda, üstelik birçok merkez bankası faiz oranlarını artırıyorken, yurtdışından sermaye girişinin de zemini olmuyor. Bu koşullar altında cari açığın finansmanı için elde merkez bankası rezervleri, bazı ülkelerin sağladığı imkanlar ve kaynağı belirsiz net hata ve noksan kalemi kalıyor. Hammadde fiyatları yüksek seyrederken yavaşlayan ihracatın cari açığa yol açacağını ve eğer cari açığın finansmanında sorun yaşanırsa ithalat yapmakta zorlanacağımızı biliyoruz” dedi.

Refah  dolu,  huzurlu Türkiye hedefi

Toplantıyı değerlendiren İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, TÜSİAD’ın Türkiye gündemi ve ekonomide yaşanan son gelişmeleri gündeme taşıyarak, çözüm önerilerini de sunduğu toplantının çok yararlı geçtiğini söyledi. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken yapılması gerekenlerin belli olduğunu, hem siyasette hem de ekonomide atılacak adımlarla Türkiye’nin daha da büyüdüğü, toplumsal refahın tabana yayıldığı ve tüm vatandaşların gelecek endişesinden uzak, huzurlu yaşacağı bir ülkeyi hep birlikte inşaa edebileceklerini kaydetti. İzmir iş insanları olarak da bu görüşleri her platformda gündeme getirdiklerini belirten Küçukkurt, TÜSİAD YİK toplantısında da ayrıca TÜSİAD’ın geçmiş dönem başkanları Cem Boyner ve Ümit Boyner ile görüşme imkanı bulduklarını CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Muharrem Erkek ile de sohbet ettiklerini kaydetti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir