ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN, İZMİR’DE BİNLERCE KİŞİNİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Faturaları ödenmediği için binlerce kişinin elektrikleri kesildi. Bir taraf marketlerde alış veriş izdihamı oluştururken, diğer tarafta ise milyonlarca dar gelirinin ise en temel ihtiyaçlardan yoksun bıraklıyor.

İzmir’de 2021’de elektrik faturasını ödeyemediği için 20 bin 844 abonenin elektriğinin kesildiği ortaya çıktı. On binlerce İzmirli karanlıkta kalmanın yanısıra elektrik olmadığı için ısınma olanağından da mahrum kaldı. Türkiye’de ise faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen abone sayısının 356 bin 488 olduğu açıklandı.

Adaletsiz ve Karanlık tablonun acı reçetesi, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesiyle ortaya yüzüne çıktı. Tanrıkulu önergesinde 2021 yılında borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısını ve bu abonelerin kentlere göre dağılımını sordu.

RESMİ RAKAMLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tanrıkulu’nun önergesine verdiği yanıta göre Türkiye genelinde 356 bin 488 abone fatura borcunu ödeyemediği için karanlıkta kaldı. Resmi rakamlara göre İzmir’de 2021’de elektriği kesilen abone sayısı da 20 bin 844 oldu.

Bakan Dönmez’in verdiği cevaba göre, 2021 yılında elektriği kesilen abone sayısında başı, 1,4 milyon nüfuslu Kayseri çekti. Kayseri’de geçen yıl 107 bin 621 abonenin elektriği kesildi. Kayseri’yi, 5,7 milyon nüfusa sahip Ankara izledi. Başkent’te de 37 bin 415 abone elektriksiz kaldı. İstanbul’da 29 bin 85 ve İzmir’de ise 20 bin 844 abonenin elektriği kesildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir