MESANE KANSERİNDE ROBOTİK CERRAHİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Ege Bölgesinde Mesane Kanseri Robotik Cerrahi Programı Başladı

İzmir’de yaşayan ve kendisine mesane kanseri teşhisi konulan Ömer Bülent Avcı (55) Özel Sağlık Hastanesi’nde robotik cerrahi yöntemiyle yapılan operasyonun ardından kısa sürede eski sağlığına kavuştu.

Bugüne kadar Amerikada Cleveland Klinik’te ve Birleşik Krallık’ta Edinburgh Üniversitesi’nde robotik cerrahi alanında çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Özel Sağlık Hastanesi Robotik Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Burak Turna, ekip olarak Robotik sistoprostatektomi (mesane ve prostatın alınması) ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu (bölgesel lenf nodlarının alınması) ve robotik ileal loop ameliyatı (ince bağırsaktan idrar yolu yapılması) gibi kompleks bir ameliyatı  yaklaşık 5 saatlik bir cerrahi müdahale ile gerçekleştirerek Ege Bölgesinde mesane kanserinde robotik cerrahi programını başlattıklarını söyledi.

Süreç hakkında bilgi veren Prof. Dr. Burak Turna, “Ömer beyin idrarında kan ve pıhtı tespit edildi. Daha sonra yapılan incelemeler sonucunda kendisinde kas dokusuna girmiş mesane kanseri olduğunu gördük.  Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, Op. Dr. Ömür Çerçi ve Doç. Dr. Turan Özdemir’in de aralarında bulunduğu bir ekiple mesane kanserinde Robotik Cerrahi yöntemiyle başarılı bir operasyon dizisi gerçekleştirdik. Mesane ve prostatın alındığı ameliyatta hastamıza ince bağırsaktan elde edilen bir  parçayla idrar yolu oluşturduk.  Uzmanlık gerektiren teknikler sayesinde Ömer beyin tedavisini başarıyla gerçekleştirdik. Kendisi bir hafta içerisinde taburcu olarak sağlığına kavuştu” dedi.

ROBOTİK CERRAHİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Robotik cerrahinin hem hekimlere hem de hastalara birçok avantaj sağladığını kaydeden Prof. Dr. Burak Turna, “ Bu yöntem vücutta daha az travmaya neden olduğu için hem kan kaybı daha az oluyor hem de iyileşme süresi kısalıyor. Hastada enfeksiyon riski azalıyor. Bağırsaklar ise açık yöntemde olduğu gibi  havayla temas etmediği için ameliyat süresince doğal ortamında kalmış oluyor. Bu nedenle bağırsaklar çok daha kısa sürede normal şekilde çalışmasına dönüyor” diye konuştu.

Robotik cerrahinin incelikli ve ameliyat başarısını da olumlu etkileyen bir tedavi yöntemi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turna, bu konudaki deneyimi bin vakanın üstünde olan bir ekiple birlikte toplum sağlığı için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Resimaltı soldan sağa: Prof. Dr. Burak Turna,  Ömer Bülent Avcı ve  Op. Dr. Ömür Çerçi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir