PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI EÜ GÖZLEMEVİNDEN İZLEDİ

Gökyüzü tutkunları ‘Parçalı Güneş Tutulması’nı EÜ Gözlemevinden izledi

Türkiye’den de gözlemlenebilen parçalı güneş tutulmasının izlendiği merkezlerden birisi de Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi oldu. 25 Ekim 2022’de saat 12.40 ta başlayan güneş tutulması 15.05 sona erdi. Bir daha ki güneş tututulmasının 10 Ağustos 2027’de geçrkleşeceği de kaydedildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleri ile fiziki ve teknolojik altyapısı yenilenerek güçlendirilen Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma Merkezinde Parçalı Güneş Tutulması dolayısıyla özel bir etkinlik düzenledi. EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi teleskopları ile İzmir’in farklı okullardan gelen 250 ilk ve ortaöğretim öğrencisi gözlemevi alanında 4 farklı gözlem istasyonunda parçalı güneş tutulmasını izledi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi,  bölgemizde astronomi ve uzay araştırmalarının yürütüldüğü önemli merkezlerden birisi. Son dönemde fiziki ve teknolojik altyapısını yenilediğimiz Gözlemevi, bilimi toplumla buluşturma misyonumuz doğrultusunda birbirinden önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bugün de önemli bir organizasyona imza attı. Türkiye’den de gözlemlenebilen parçalı güneş tutulmasının izlendiği merkezlerden birisi oldu. İzmir’imizin farklı okullardan gelen 250 ilk ve ortaöğretim öğrencisi bu tutulmayı merkezimizden izlediler. Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezimizde bilim insanlarımız genç ziyaretçilerimize çeşitli Astronomi deneyimlerini sunarken, büyük ilgi gören yılın ikinci ve son Güneş tutulmasına ilişkin etkileyici görüntüler elde ettiler. Böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştiren Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Hasan Ali Dal ve gözlemevi çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir