KARŞIYAKA HAMZA RÜSTEM FOTOĞRAFEVİ’NDE ‘FOTO GAGİN” SERGİSİ

İzmirli Fotoğraf Sanatçısı Selim Bonfil’in, “Foto Gagin Gözünden İzmir Yahudileri ve Karataş” adlı fotoğraf sergisi Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğrafevi Müzesi’nde İzmirlilerle 3 Ekim’de yeniden buluşacak.

Mart ayında tarihi Etz Hayim Sinagogu’nda sergilenen bu sergi, İzmir Büyükşehir Belediyesi 18. Tarihe saygı Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalı’nda katkı ödülüne layık görüldü.

Sergi, kentin ilk fotoğrafhanelerinden biri olan ve 1902 ile 1968 yılları arasında faaliyet gösteren Foto Gagin’in fotoğraflarından oluşuyor.

Sanatseverler sergiyi 3-16 Ekim 2022 tarihleri arasında hergün 09.00-17.00 saatleri arası ziyaret edebilecek.

Sergide Foto Gagin tarafından çekilen stüdyo, düğün, aile fotoğrafları,  dönemin Karataş semtini ve semtteki yaşamı anlatan fotoğraflar yer alacak.

Ayrıca Karataş hakkında araştırma ve anı kitapları olan yazarlardan yapılan alıntılar da serginin belgesel niteliğine katkı sağlayacak.

Aynı dönemde İzmir’in farklı semtlerinde fotoğrafhaneleri bulunan Fofo Gagin’in kurucusu Aleksandro Gagin ile Hamza Rüstem Fotoğrafevi kurucusu Hamza Rüstem’in yakın dost olmaları sergiye farklı bir anlam katıyor.

Sergide her iki fotoğrafçının aile ve dost ortamlarında birlikte çekilmiş fotoğrafları görülebilecek.

Foto Gagin projesinin bir tesadüf sonucu ortaya çıktığını anlatan Selim Bonfil, “Son on yıldır eşimle yaptığımız sözlü tarih çalışmaları sırasında dijital arşivimde topladığım fotoğrafların birçoğunda Gagin damgasına sıkça rastlıyordum. Araştırmalarımın sonucunda Gagin’in kurucusu Aleksandro Gagin’in Arjantin’deki dördüncü kuşak torununa, onun aracılığıyla Gagin Ailesi’ne ulaştım. Ellerindeki fotoğrafları benimle paylaştılar. Bunlara çeşitli sahaflarda ve tanıdık ailelerde bulduğum fotoğraflar da eklendi. Hazine böylece oluştu. Sonrası, bu hazineyi Karataş’ta zaman ve mekan perspektifiyle derlemeye kaldı” dedi.

Çalışmanın yaklaşık altı ay sürdüğünü belirten Bonfil, “Stüdyoda çekilmiş çok sayıda portre, aile fotoğrafı, düğün fotoğrafı, fotoğrafhaneden görüntülerin yanında Karataş semtine ait çok sayıda fotoğrafa ulaştım. En çok dikkatimi çeken konu o dönemde Karataş’ta yaşayan Yahudi, Müslüman, Rum, Ermeni ve bütün azınlıklar arasındaki sevgi ve saygı. Aralarındaki bağ o kadar kuvvetliymiş ki fotoğraflara bakınca kimin Yahudi kimin Müslüman olduğunu ayırt etmenin imkanı yok” diye konuştu.

Bonfil sergide yer alan fotoğrafların fotoğraf meraklılarına dönemin fotoğraf sanatı konusunda pek çok ipucu vereceğini de sözlerine ekledi. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir