CHP’li SERTEL : AKP İKTİDARI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA AYRIMCILIK YAPTI

Sağlık çalışanlarına ek ödeme getirildi, belediye hastaneleri ve kurum hekimleri dahil edilmedi

Sağlık çalışanlarına ek ödeme verilmesinin önünü açan yönetmelik Ağustos ayından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile Üniversite hastanelerinde görev yapanları kapsayan yönetmelikte belediye hastaneleri, cezaevi hekimleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekimler için düzenleme yapılmadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, sağlık çalışanlarının ücretlerinde düzenleme yapan yönetmelikte kamu kurumlarında görev yapan herkesi kapsamamasını Meclis gündemine taşıdı.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Hastanesi Eşrefpaşa üzerinden örnek vererek, “Sağlık çalışanları büyük bir özveriyle 24 saat anlayışı ile görev yapıyor. Son yapılan düzenleme ile ek ödemeler getirilerek ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Ama kamu kurumlarında görev yapan hekimler ile belediye hastanelerinde çalışan sağlık görevlileri bu düzenlemenin dışında bırakıldı. Eşit iş yapıyorlar eşit ücret almıyorlar. Bu yönetmelikte gerekli değişiklikler yapılarak kapsamı genişletilmeli, haksızlığa son verilmelidir” dedi.

AYRIMCILIK YAPILDI”

İzmir Eşrefpaşa Hastanesi’nin İl Özel İdaresi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği 1950 yılından bu yana belediyenin yönetiminde olduğunu hatırlatan Atila Sertel, şunları söyledi:

“Eşrefpaşa Hastanesi 72 yıldır tüm İzmir’e hizmet veriyor. Yalnızca belediye personeline değil sosyal güvencesi olan herkese tıpkı devlet hastaneleri gibi hizmet sunuyor. Burada görev yapan doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının hemen hepsi devlet memuru. Devlet hastanesi gibi hizmet vermelerine rağmen ek ödeme düzenlemesinden yararlandırılmadılar. Yine cezaevlerinde, bakanlıklarda kurum hekimi olarak yapanlar da ek ödemeden yararlandırılmadılar. Ağustos ayında çıkarılan yönetmelik Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışanlar için çıkarılmış ve onların ücretleri iyileştirilmiş oldu. Eşrefpaşa benzeri hizmet veren belediye hastaneleri ve kamu kurumlarında görev yapan doktorlar ek ödemelerden mahrum bırakıldı. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapan AKP iktidarı, hastane ve sağlık çalışanları arasında da ayrımcılık yapıyor. Bu yanlışa derhal son verilmeli.”

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şu soruları yöneltti:

1-  Çalışanların memur statüsünde olduğu, tüm vatandaşlara devlet hastanesi gibi hizmet sunulduğu Eşrefpaşa Hastanesi çalışanlarının özlük hakkı ve ek ödeme düzenlemelerinden yararlanamamasının sebebi nedir?

2-  Eşrefpaşa Hastanesi dışında Türkiye genelinde bu düzenlemelerden yararlandırılmayan kaç hastane vardır? Varsa bu hastanelerin ismi nedir?

3-  Eşit işe eşit ücret politikası gereği belediye hastanelerinin, Cezaevi ve diğer bakanlıklarda görev gören doktor ve diğer sağlık çalışanlarının da iyileştirilmelerden yararlandırılması gerekmiyor muydu?

4-  Yapılan düzenlemenin kapsamı genişletilerek Eşrefpaşa Hastanesi gibi diğer kurum ve kuruluşların da kapsam içine alınmasına yönelik bir adım atılacak mı?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir