TÜRKÇİMENTO ANADOLU BULUŞMALARI’NDA GÜNDEM İZMİR VE YEŞİL MUTABAKAT OLDU

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Anadolu Buluşmaları 12 Eylül 2022 Pazartesi günün İzmir’de gerçekleştirildi. İzmir’de ki 6’ıncı Anadolu Buluşmaları Panel etkinliği, İzmir Girişimcilik Merkezi (İzQ)’da gerçekleştirildi. Panelin konusu Ekonomide İzmir ve Yeşil Mutabakat oldu

12 Eylül‘de düzenlenen Anadolu Buluşmaları Etkinliği kapsamındaki panel İzmir Girişimcilik Merkezi-İzQ’da yapıldı. Panel, Mena İletişim Ajans Başkanı Suat Özyaprak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panele TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, Çimentaş CEO’su Cenker Mirzaoğlu ve  Batıçim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gülant Candaş ile birlikte  Dünya Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Bağcı, TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay da konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, “Her yıl asfalt, yol inşası için milyonlarca ton petrol türevi ithal eden Türkiye, yol ihtiyacının önemli bir kısmını tamamen yerli çimento ile karşılayabilir” dedi. Yaptığı  konuşmada yerli üretime dikkati çeken TÜRKÇİMENTO Başkanı Fatih Yücelik, “Her yıl asfalt, yol inşası için milyonlarca ton petrol türevi ithal eden Türkiye, yol ihtiyacının önemli bir kısmını tamamen yerli çimento ile karşılayabilir” dedi.

TÜRKÇİMENTO Anadolu Buluşmalarınım altıncısı İzmir’de gerçekleştirildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ev sahipliğinde İzQ İnovasyon Merkezinde düzenlenen programın açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, sektörün dönüşümün eşiğinde olduğunu belirtti. Yakın gelecekte yapay zeka gelişmelerine uyum sağlamış ve küresel iklim krizine olumlu cevap verecek çimento endüstrisinin kurulmasına önderlik edeceklerini vurgulayan Yücelik, dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı, aynı zamanda Avrupa’nın lider, dünyanın da beşinci büyük üreticisi konumunda olduklarına dikkati çekti. Çimento ihracatının 2022 yılının 8 aylık döneminde yüzde 29 artarak 1 milyar 79 milyon dolara çıktığının altını çizdi.

YEŞİL MUTABAKAT VE KARBON AYAKİZİ

Yücelik, şunları kaydetti: “Sektör önemli teknolojik değişikliklere gitmek zorunda olduğu için desteklenmesi gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda dünya ekonomisinin bir numaralı gündem maddesi iklim krizi ve karbon piyasası olacaktır. Geçtiğimiz yıl hazırlanan düşük karbonlu çimento üretimi yol haritası sektörümüze yönelik çok önemli noktalara değiniyor. Yol haritamızın kilometre taşları arasında sürdürülebilirlik dönüşüm programının oluşturulması, alternatif yakıt kullanımının artırılması gibi çeşitli yöntemleri sayabiliriz. “Türkiye’nin petrol fakiri olmasına rağmen çimentoda süper güç olduğunun altını çizen Yücelik, bu avantajın “beton yol” konusunda değerlendirilebileceğini kaydetti. Beton yollar konusu üzerinde önemle durduklarını anlatan Yücelik, şöyle konuştu: “Her yıl asfalt, yol inşası için milyonlarca ton petrol türevi ithal eden Türkiye, yol ihtiyacının önemli bir kısmını tamamen yerli çimento ile karşılayabilir. Güvenli, ekonomik, çevreye duyarlı, çağdaş hizmetlerin sunulduğu milli bir ulaştırma sistemi oluşturulmasına katkı sağlamak istiyoruz. Uzun ömürlü, sağlam ve bakım, onarım ihtiyacının az olmasının yarattığı avantaj sebebiyle tercih edilen beton yollar, farklı uygulama seçenekleriyle tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor. Silindirle sıkıştırılmış beton yolları uygulaması mevcut yollara göre sadece ilk yapımında bile yüzde 40 maliyet tasarrufu sağlayarak 3-4 kat daha uzun kullanım ömrü sağlıyor.”

Yücelik, kapanış konuşmasında da Yeşil Mutabakat için yola çıktıklarını vurgulayarak,  buluşmalarını 9 Eylül ‘de olması nedeniyle İzmir’in kurtuluşu 100’üncü kurtuluş yıldönümünü kutlayarak Başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Şehitleri rahmetle aldıklarını da söyledi.

YEŞİL MUTABAKAT İÇİN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Yeşil Mutabakat kitabı çıkardıklarını vurgulayan, işbirliği çağrısı yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu da bölgenin ülke çimento üretiminin yüzde 8,6’sını, iç satışların yüzde 10’unu, ihracatın yüzde 5,6’sını, toplam satışların yüzde 9’unu, istihdamın yüzde 12,5’ini karşıladığını dile getirdi. Ege Bölgesi’nin sektöre ve bölge ekonomisine çok büyük katkıları olan köklü firmalara sahip olduğunu anlatan Gökçüoğlu, “Üreterek, ihracat yaparak, istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkı koymaya devam ediyorlar.” Dedi.

Konuşmacılar ayrıca, Korbonların toplanıp yeraltında depolandığının altını çizerken, ancak ileride bunu nasıl yok edileceğini, büyük bir depremde ortaya çıkabilecek bu karbona da çare arandığını da vurguladılar.

TÜRKÇİMENTO 65.YILINDA SAKIZ AĞACI DİKİYOR

Altıncısını düzenlenen geleneksel TÜRKÇİMENTO Anadolu Buluşmaları etkinliklerinin İzmir ayağı, 12-13 Eylül 2022 tarihlerinde fiziksel olarak panel ve ertesi gün Foça ilçesi Gerenköyde  “Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahası” projesi ile devam etti.

13 Eylül Salı günü TÜRKÇİMENTO’nun 65. Yılı nedeniyle Ege Orman Vakfı ve İzmir Foça Belediyesi iş birliği ile İzmir’in Foça ilçesi Gerenköy mevkiinde 10.000 m2’lik alanda “Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahası” projesi de başlatıldı.

Program Panel konuşmacıları:

Hakan Güldağ – Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı

Fatih Yücelik- TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Cenker Mirzaoğlu – Çimentaş CEO

Gülant Candaş – Batıçim Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Dünya Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Bağcı,

 TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay da söz aldılar

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir