MARALFALFA’DA ÇİFTÇİ AİLENİN 10 YAŞINDAKİ KÜÇÜK GİRİŞİMCİ KIZI İLE İŞ BİRLİĞİNDE Kİ BAŞARISINI DÜNYA KONUŞUYOR

(FOTOĞRAF VE GÖRÜTÜLÜ)

ÇİFTÇİ BİR AİLENİN 10 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KÜÇÜK KIZI SÜMEYRA İLE GİRİŞİMCİ TURHAN KENDİRLİ’NİN MARALFALFA İLE TARIM VE HAYVANCILIKTA HEYECAN YARATAN 1 DÖNÜMDE 70 TON HASAT İLE BAŞARIYA GİDEN YOLDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ DÜNYA KONUŞUYOR

Girişimci Turhan Kendirli tarafından ülkemizde tescilli yetiştiriciliği başlatılan “MARALFALFA” hayvan yem bitkisinin ölçümleme ve karşılaştırma hedefiyle ilk hasadı başarıyla gerçekleştirdik. Ödemiş’te basın toplantısı düzenleyerek yapılan ilk hasatı coşkulu bir organizasyon ile İzmir Ödemiş’te Ali Kavak isimli çiftçinin arazisinde gerçekleştirildi. Basın temsilcileri, çiftçiler, tarım sektörü yönetici ve uzmanlarının katıldığı şenlik havasındaki organizasyonda katılımcıların önünde yapılan hasatta 1 dönümden 70 Ton Maralfalfa hayvan yemi hasatı yapılarak ülke tarımında yeni bir rekor kırıldı. Tasarruflu su kullanımı ile doğa dostu, organik yetiştirme süreci ile toprağı koruyan, hasat süreci ve 13 yıl süren ürün devamlılığı ile ekonomiye yüksek katkı payı sağlayan, çiftçi dostu maralfalfa bölge çiftçilerinde ve uzmanlarda heyecan yaratırken, katılımcılardan alkış topladı.

Etkinlik süreciyle ilgili Küçük 10 Yaşındaki kız genç girişimci Sümeyra Kavak Girişimvi Turhan Kendirli, tarla sahibi Ali Kavak ve Ahmet ve Mehmrt Öztürk ekibinden detaylı bilgi verdiler.

Girişimci küçük 10 yaşındski kız çocuğu Sümeyra Kavak’ın Turhan Kendirli’nin kendisiyle sosyal nedya üzerinden tanışarak babasını ikna ettiğini söyledi. Sümeyra Kavak “babamı ikna için marfalfa ile birlikte hayvanların önüne yem koyduk sütleri bire 3 karttı. Marfalfasız koyduğumuzda ise birde 3 oranında sütleri azaldı. Babamda ikna olarak ekime kara verdik.” Ded.. Küçük kız Sümeyra “kimyasal gübre, ilaç ve yemleri satılmamasını, fabrikalarının kapatılmasını istiyorum.” Şeklinde ifadelerde de bulundu.

Girişimci Turhan Öztürk ise verdiği bilgilerde “Muadil ürünlere göre 3’te 1 daha az sulama ihtiyacı duyuluyor.Yılda bir kez Ekim ile gübre ilaç daha az kullanıyor. Kimyasal gübre ve ilaç kullanılmıyor ve yıllık 3 Hasat, Muadil Ürünlere Göre Ekim Alanında 5 Kat Fazla Ürün alınıyor. Ayrıca Doğal Tarım Teknikleri ile Suyumuza ve Toprağımıza Sahip Çıkılıyor.” Dedi.

Kendirli açıklamalarına şöyle devam etti: “Maralfalfa bitkisi Napiyer Bitki Ailesine üye, dünya genelinde hayvan kaba yem alanında kullanılan bir ürün. Turhan Kendirli, Türkiye’ye getirdiği ürünün 13 farklı çeşidi üzerinde Ar-Ge yaparak üretimini sağlayan dünyada ilk ve tek kişi. Tarıma adanan bir ömür ve çiftçinin desteklenmesi için üretilen sayısız proje ile geçen yıllar… Tek beklentisi yanlış üretim, dikim ve hasat yöntemleri ile çiftçinin kayıp yaşamaması ve yanlış kişiler ile iş birliğine girmemesi. Maralfalfa bitkisi özellikle damlama yöntemi ile kullanıldığında maddi harcama ve iş gücünün günümüz şartlarının altına gelerek çiftçinin yükünü azaltıyor. Günümüzdeki su kıtlığını hesap edince doğru ürün hayvan yeminde kesinlikle maralfalfa. Yıllardır süregelen toprak defermasyonu (toprağa atılan kimyasal ilaç ve gübreler) ülkemizin genel sorunu oldu. Maralfalfa için hayvan gübresi dışında hiçbir katkı maddesine gerek duyulmuyor. Ek bir maliyet ya da toprağı kirletmek kesinlikle yok. Çelikleme tekniği ile üretilen ürünün muhafazası oldukça kolay ve geleneksel yöntemlerin benzeri. 13 yıl boyunca ürün verebilen, yıl içerisinde yapılan 3 hasat ile muadillerinin açık ara önünde fark yaratan bir ürün.”

Çiftçi Ailenin Kızı Sümeyra (10 Yaş) ve Kendirli İş Birliği ile Başarıya Giden Yol!

Turhan Kendirli, “Çiftçilikle geçimini sağlayan Kavak Ailesinin en küçük kızı Sümeyra, ailesine destek olmak için yaşına rağmen oldukça bilinçli ve cesur. Sosyal medyada Turhan Kendirli tarafından yapılan paylaşımları görüyor ve kendisi ile iletişim sürecini başlatıyor. Amacı ineklerine doğal/hesaplı yemler bulmak ve sütte verimi arttırmak. İşte bu küçük kızın cesareti ailesinin de desteklemesi ile Ödemiş’te ülke tarımında hayvan kaba yem alanında rekor hasatın yolunu açıyor.”

Turhan Kendirli, ayrıca; “Motivasyonum bu ülkedeki bu çocuklar ve yeniliklere açık çiftçiler” diyor. Kendirli etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün Sümeyra kızımız burada toplanmamıza vesiledir. İlk iletişime geçtiğimizde şaşkındım ama şimdi gururluyum. Biz geleceğimizi güvence altına almak için tarım alanında projeler geliştirirken, Sümeyra kızımızın yaptığı bu girişim umarım tüm bilinçli çiftçilere ve tarım sektör yöneticilerine örnek olacaktır. Onun küçük kalbinde ailesi ve çiftliğine olan sevgisi, aklında ise bu yaşta aileme nasıl destek olurum bilinci var. Ve ben onun sayesinde bugün burada olmaktan ve ülke tarımında 1 dönümde elde ettiğimiz rekor hasattan onur duyuyor ve kendisine bizleri motive ve teşvik ettiği için teşekkür ediyorum.” Şeklinde duygularını ifade etti.

İLK MARFALFA HAYVSN YEMİ HASATI COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

Konuşmalarının ardından badın ve köylüler önünde alkkşlsrla İlk hast gerçekleştirildi. Ardından kantara gönderilen ürünün erken hasat sürecinde 70 ton olduğu açıklanırken, geç hasat sonrası ise 100 tona ulaşacağıda vurgulandı. Bölgede yetiştitilen darıya göre 1/3 oranında daha az suya duyulduğu da kaydedildi.

DOĞAL YOLLARLA ÜRETİM VE DOĞAL YOLLA KORUNMA

Doğal Üretiliyor, Doğal Olarak Kendisini Haftalarca Koruyor. Maralfalfa bitkisinin bir diğer önemli özelliği de hasat sonrası saklama koşullarının sadeliği ve yüksek form dayanıklılığı. Ürün benzerleri ile kıyaslandığında saklama sürecinde hiçbir katkı maddesine ihtiyaç duymuyor, ayrıca özel bir saklama alanı ya da malzemesine de ihtiyaç duymuyor. 3 aya yakın süreyle açık havada kalabiliyor ve günlük olarak hayvanlara sunulan porsiyonların ilk dökümü ve son dökümü arasında tazelik, kalite ve besin değeri açısından eksilme ya da fark bulunmuyor. Hayvancılıkla uğraşanlar için besi alanlarının yakınında belirlenecek alanlarda yüksek verim ile mikro ekim alanlarında istenilen hedeflere hesaplı bütçeler ile ulaşılabilir. Hayvan yemi satıcıları için de benzer bir piyasa söz konusu; saklama ve nakliye standartlarındaki hesaplı maliyetler ile yüksek kar getirisi bu üründe mevcut.

(Fotoğraf ve görüntülü)

Youtube@introhaberYoutube

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir