GOOGLE’IN TÜRK EKONOMİSİNE KATKISI AÇIKLANDI : BİR YILDA THY’NİN 5 KATI

Google Türkiye, 2021 yılına ilişkin raporunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Google, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 476 milyar TL’lik ekonomik değer oluşturdu. Bu tutar, Türkiye GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geliyor.

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın Türkiye ayağı “Google Türkiye”, gerçekleştirdiği bir etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye ekonomisine ne kadar katkıda bulunulduğu ve ayrıca Google Türkiye’nin geleceğe yönelik çalışmalarından bahsedildi. Gelin hep birlikte, Google Türkiye’nin açıklamalarına bakalım.

Google Türkiye tarafından yapılan açıklamalarda, şirketin 2021 yılındaki ekonomik değerinin 476 milyar TL’ye ulaştığı açıklandı. Bu para, Türkiye GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geliyordu. Bu parayı kategorize eden Google, reklam ürünlerinden 193 milyar TL, Haritalar ve İşletme Profili hizmetinden 62 milyar TL, Cloud ve Workspace hizmetinden 12 milyar TL, Android ve Google Play hizmetinden ise 210 milyar TL ekonomik değer oluşturduğunu duyurdu. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Türk Hava Yollları’nın toplam piyasa değerinin 87 milyar TL olması, Google’ın ürettiği ekonomik değerin büyüklüğünü daha iyi anlamamızı sağlayabilir.2025 yılı hedefi 1,1 trilyon TL olarak açıklandı

Google Türkiye’nin açıklamalarına göre şirket; 2021 yılında yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlanmasına yardımcı oldu. Bunların 570 bini kadındı. Böylelikle Google, Türkiye’deki toplam istihdamın yüzde 6’sının karşılanmasına aracı oldu. Türkiye’deki varlığını 2018 yılına kıyasla 3,3 katına çıkardığını söyleyen Google, 2025 yılına geldiğimizde 1,1 trilyon TL’lik ekonomik katkı oluşturmayı hedefliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir