VAKIF KATILIM BANK’TAN İZMİRLİ İHRACATÇI, TÜCCAR, SANAYİCİ VE BORSAYA MİNUMUM ÖDEMELİ KREDİ

VAKIF KATILIM BANKASI İZMİR’DE İHRACATÇI TÜCCAR SANAYİCİ VE BORSAYA YENİ NESİL PROKOL İMZALANDI

İZMİRLİ TÜCCAR, SANAYİCİ, İHRACATÇILAR ODALARI VE  BORSA İLE YENİ NESİL MİNUMUM ÖDEMELİ KREDİ  PROTOKOLÜ İMZALADI

İZMİR TİCARRT ODASI İLE VAKIF KATILIM BANKASI ARASINDA YENİ NESİL KREDİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

İzmir Ticaret Odası ve Vakıf Katılım Bankası ile İlk imza Ticaret Odası’nda basına açık toplantı ile imzalandı.Ticarrt Odasındaki toplantıya İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Vakıf Katılım Bank Genel Müdürü Osman Çelik, ve heyetler hazır bulundu .

 İZTO Başkanı Özgener yaptığı açıklamada üyelerine çok kolaylıklar sağlanacağını söyledi. Protokolde, üyelere iç veya dış piyasaya yönelik mamul, ara mamul veya ham madde finansmanı amacıyla işletme kredisi, Türk Eximbank kaynaklı krediler, gayri nakdi krediler, finansal kiralama, ihracatın finansmanı amacıyla ihracat taahhütlü döviz finansmanı gayri nakdi krediler, cari ve katılma hesapları, hazine ürünleri ve sigorta ürünleri gibi bankacılık ürün ve hizmetleri sunulduğunu dile getiren Özgener, şunları kaydetti:

“Protokol, üyelerimize özel şartlar da sunuyor. Teminat mektubu, Eximbank teminat mektubu gibi ürünlerde üyelerimize liste fiyatı üzerinden yüzde 0,50 indirim yapılacak. Üyemiz firmaların ihracat bedelini Vakıf Katılım Bankasına getirmesi halinde liste oranlarından yine indirim yapılacak. İhracat taahhütlü işletme kredisi, finansal kiralama, yatırım finansmanı, akreditif ve kabul kredi, teminat mektubu, ihracat işlemleri gibi daha birçok üründe ve hizmette üyelerimize liste fiyatı üzerinden indirimler veya muafiyetler uygulanacak.”

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, İZTO Protokol Salonu’ndaki imza töreninde, tabana yaygın çalışmayı seven, politikalarını buna yönelik belirleyen bir kurum olduklarını, ana hedeflerinin KOBİ’ler olduğunu söyledi.

Bugüne kadar birçok ticaret ve sanayi odasının yanında KOSGEB ile de anlaşmalar yaptıklarını belirten Çelik, “Hem ülkemizin sürdürülebilir büyümesi hem de gelir dağılımında, bölgesel gelişmede daha iyi bir seviyeye gelebilmek için ticaret ve sanayi odalarımızla yaptığımız protokolleri önemsiyoruz.” dedi.

İKİNCİ OLARAK VAKIF KATILIM BANKASI İLE İZMİR BORSASI ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Vakıf Katılım ile İzmir Ticaret Borsası arasında, tarım ticaretinin potansiyelini harekete geçirme hedefi doğrultusunda iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında İzmir Ticaret Borsası üyelerinin Vakıf Katılım’ın avantajlı ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmeleri, ihtiyaç duydukları finansmana çok daha rahat ulaşabilmeleri sağlanacak. Ayrıca, üye işletmeler, Vakıf Katılım’ın nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi (GFT) uygulaması kullanımlarında da avantajlı oranlardan istifade edebilecek.

Katılım finans dünyasına yepyeni bir soluk getiren Vakıf Katılım, İzmir Ticaret Borsası ile önemli bir iş birliği protokolüne imza attı. Protokol kapsamında İzmir Ticaret Borsası üyeleri, Vakıf Katılım’ın ticari faaliyetleri daha verimli kılan ve nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi (GFT) uygulaması kullanımlarında avantajlı oranlardan faydalanabilecek.

Üye işletmelere ayrıca teminat mektupları, indirimli kiralık kasa, dijital kanallardan ücretsiz EFT-havale, avantajlı üye iş yeri (POS) oranları, sigorta poliçelerinde rekabetçi prim bedelleri ve dış ticaret işlemlerinde de birçok avantaj sunulacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Ülkemizin ekonomik anlamda sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi, gelir dağılımında ve bölgesel gelişmişlik seviyesinde daha iyi noktalara gelebilmesi için büyük bir sorumlulukla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sanayi ve ticaret odalarımızla, borsalarımızla, kalkınma ajanslarımızla iş birliklerini hayata geçiriyor, yatırımlarının ve üretimlerinin kesintiye uğramaması için bir iş ortağı yaklaşımıyla KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin yanında oluyoruz.

Yapacağımız benzer iş birlikleri ile 4i olarak adlandırdığımız İmalat, İstihdam, İhracat ve İnovasyon alanlarında faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için finansal kiralama ve yeşil enerji gibi pek çok alanda milli ekonomiyi destekleyerek ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan yenilikçi çözümler üretmeye ve KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Vakıf Katılım’ın yeni nesil dijital ödeme yöntemi GFT’ye de değinen ve bankacılık sektöründe bir ilke imza attıklarını belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü Çelik, GFT’nin ticarete yeni bir soluk getirdiğini, KOBİ’lerin tahsilat sorunlarını ortadan kaldırdıklarını, GFT’nin bölünebilme, transfer edilebilme özellikleri ile beraber vadeli alacaklara nakit özelliği kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

İş birliği anlaşmasının imzalanmasından sonra konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise şunları söyledi: “Günümüzde üreten, ticaret yapan herkes için en önemli şeylerin başında finansmana hızlı ve kolay ulaşım imkânı yer alıyor. Ülkemizin zengin kültürünün bir ürünü olan vakıf geleneğini, modern bankacılık uygulamaları ile buluşturan Vakıf Katılım ile yaptığımız bu güzel iş birliğinin üyelerimizin hayatını kolaylaştıracağını, onları daha büyük hedeflere ilerleme konusunda cesaretlendireceğini düşünüyorum. Attığımız imzaların hem üyelerimiz hem de ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

VAKIF KATILIM BANKASI EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İLE DE PROTOKOL İMZALADI

Vakıf Katılım yerel potansiyeli harekete geçirme hedefi doğrultusunda Ege İhracatçı Birlikleri ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Vakıf Katılım’ın avantajlı ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmeleri, ihtiyaç duydukları finansmana çok daha rahat ulaşabilmeleri sağlanacak. Ayrıca üye işletmeler, Vakıf Katılım’ın nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi (GFT) uygulaması kullanımlarında da avantajlı oranlarından istifade edebilecek.

Katılım finans dünyasına yepyeni bir soluk getiren Vakıf Katılım, Ege İhracatçı Birlikleri ile bir iş birliği protokolüne imza attı.

Protokol kapsamında Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri, Vakıf Katılım’ın, ticari faaliyetleri daha verimli kılan ve nakde olan ihtiyacı minimuma indiren yeni nesil dijital ödeme yöntemi Garantili Fon Transferi (GFT) uygulaması kullanımlarında avantajlı oranlarından faydalanabilecek.

Üye işletmelere ayrıca teminat mektupları, indirimli kiralık kasa, dijital kanallardan ücretsiz EFT-havale, avantajlı üye iş yeri (POS) oranları, sigorta poliçelerinde rekabetçi prim bedelleri ve dış ticaret işlemlerinde de birçok avantaj sunulacak.

Dünyanın zor bir ekonomik konjonktürden geçtiğine değinen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, finansmana erişimin şu an ülkemizdeki en büyük problemlerden biri olduğunu vurguladı.

“Bankaların, finans kuruluşlarının ihracatçılarımıza destek olması büyük önem taşıyor. Bu ihracatçılarımız için gerçekten büyük bir moral kaynağı. Dünya liderleri global bir durgunluğun ufukta olabileceği konusunda hemfikir. Koronavirüs nedeniyle zarar görmüş ekonomilerin Ukrayna savaşının da etkisiyle resesyona girebileceği ihtimali gün geçtikçe kuvvetleniyor. İhracatçılarımız şu anki enflasyonist, her gün enerji, hammadde fiyatlarına zamların geldiği ortamda doğru maliyet hesabı yapamadıkları takdirde sermaye erimesiyle karşı karşıya kalabilirler. Öngörülebilirlik ihracatçı için çok önemli. Bu süreçte Türk Eximbank ve TCMB kaynaklarının ne denli önemli olduğunu yaşayarak görüyoruz. 2022 yılı başından beri ihracatçı reeskont kredilerini kullanamaz noktaya geldi. Hammadde, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artış, dolar/avro paritesindeki aleyhimize yaşanan gelişmelerin yanında finansmana da erişemiyoruz. Serbest piyasada faizler yüzde 40 bandında. Bu şartlarda ihracatçılarımız sipariş almakta bile tereddüt eder konuma geldi. Türk ihracatçısının finansmana erişimi önündeki engeller kaldırılmalı. Lojistik, hammadde, enerji ve finansman sorunlarımızın çözümünde aktif bir pozisyon alınmasını istiyoruz. Özellikle tarım sektöründe önümüzdeki günlerde alım dönemi başlıyor. Ürünün sanayiye dönüşeceği zaman herkesin finansmana ihtiyacı var.” dedi.

Eskinazi, “İhracatçılarımızın desteklenmesi demek, ülkemizin uluslararası rekabette üst seviyelere çıkması ve insanımızın refah içinde yaşaması demektir. Türkiye’nin bugünkü anlamda ilk ihracatçı birliği olan EİB, 80 yılı aşkın dış ticaret deneyimiyle, Ege Bölgesi’nde 12 farklı sektörde faaliyet gösteren yaklaşık 8 bin ihracatçı firmayı temsil ediyor. Birliğimiz bünyesinde 5 sanayi birliği, 7 tanede tarım birliğimiz var. Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2021 yılında yüzde 26 artışla 16 milyar 325 milyon dolarlık ihracata imza attık. EİB olarak ihracatımız; 2021 yılı 225 milyar 368 milyon dolarlık Türkiye geneli ihracatın yüzde 7’sini, Ege Bölgesi toplam ihracatını baz aldığımızda ise Türkiye geneli ihracatın yüzde 12,4’ünü oluşturuyor. Marmara’dan sonra ikinci büyük bölgeyiz. Birliklerimiz son 1 yılda 18 milyar doların üzerinde ihracata imza attı. 2022 yıl sonu hedefimize Temmuz ayı sonunda ulaşmış olduk. Temel amacımız firmalarımıza faaliyet gösterdikleri 12 sektörde sürdürülebilir ve kârlı ihracat artışı için altyapı ve kaynak sağlamak. Ege İhracatçı Birlikleri olarak firmalarımıza insan kaynağı, finansal kaynak, fiziksel altyapı, iş ağı ve bilgi kaynağı sağlamak için ortak girişimlerle çarpan etkiler yaratıyoruz. Finansmana ihtiyacımızın olduğu en önemli zaman dilimindeyiz. Bu noktada yenilikçi finansman araçlarını ihracatçılara sunacak Vakıf Katılım ile iş birliği protokolünü çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Ülkemizin ekonomik anlamda sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi, gelir dağılımında ve bölgesel gelişmişlik seviyesinde daha iyi noktalara gelebilmesi için büyük bir sorumlulukla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sanayi ve ticaret odalarımızla, kalkınma ajanslarımızla iş birliklerini hayata geçiriyor, yatırımlarının ve üretimlerinin kesintiye uğramaması için bir iş ortağı yaklaşımıyla KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin yanında oluyoruz.

Yapacağımız benzer iş birlikleri ile 4i olarak adlandırdığımız İmalat, İstihdam, İhracat ve İnovasyon alanlarında faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için finansal kiralama ve yeşil enerji gibi pek çok alanda milli ekonomiyi destekleyerek ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan yenilikçi çözümler üretmeye ve KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Vakıf Katılım’ın yeni nesil dijital ödeme yöntemi GFT’ye de ayrıca değinen ve bankacılık sektöründe bir ilke imza attıklarını belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü Çelik, GFT’nin ticarete yeni bir soluk getirdiğini, KOBİ’lerin tahsilat sorunlarını ortadan kaldırdıklarını, GFT’nin bölünebilme, transfer edilebilme özellikleri ile beraber vadeli alacaklara nakit özelliği kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir