FOÇA CITTASLOW FELSEFESİ İLE GELİŞİYOR

Foça Belediyesinin Cittaslow felsefesiyle turizmi geliştirme ve turist değişim programı kapsamındaki çalışmaları devam ediyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ve belediye meclis üyeleri, 15-18 Temmuz tarihlerinde Foça’yı ziyaret etti. Haziran ayında İtalya Orvieto’da gerçekleşen Uluslararası Cittaslow genel kurulunda turist değişim protokolüne imza atılan Cittaslow Mehmetçik ile gastro kültürel turlar ve diğer turizm iş birlikleri değerlendirildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün Cittaslow Mehmetçik heyetini başkanlık makamındaki kabulünün ardından arkeologlar eşliğinde yurtdışı Cittaslow kentlerinden gelecek turistlerin gezebileceği Beşkapılar Kalesi, Pers Mezar Anıtı ve Yel Değirmenleri gibi tarihi alanlar tanıtıldı.

Foça; Ege’nin güzel yüzü

Cittaslow Foça Temsilci Hakan Barçın ve Koordinatör Gülgün Barlas, Cittaslow Mehmetçik heyetine Foça’daki kooperatiflerin, yerel üreticilerin ve atölyelerin faaliyetleri anlattı. Foça Yeryüzü Pazarı (Foça Earth Market) ziyaret edildi. Tarım turizmi meraklılarının ilgisini çeken; Foça Tarhanası, Geleneksel Yoğurtlu Kopes, Foça Zeytini ve Zeytinyağı, Çekme Makarna, Foça Yoğurdu, Gerenköy Fasulyesi ve Domatesi gibi yerel tatlar ile yerel üreticiler Rıfat Şekerdil ve Manolya Sucukçu tarafından Foça Karası Üzümü hakkında bilgiler verildi. Foça Karası bilgilendirme toplantısına katılan Zeytinyağı ve Şarap Gurmesi İzmir Ticaret Borsası Tarımsal Araştırma Temsilcisi Ziraat Mühendisi Bilge Keykubat, Foça’nın sahip olduğu arkeolojik yapısı, coğrafi özellikleri ve toprağının kalitesi ile Ege’nin yurtdışındaki marka yüzü olabileceğini ifade etti. Ziyaretin son günündeki değerlendirme toplantısına Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem de katıldı.

Cittaslow felsefesiyle gelişiyoruz

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Cittaslow Mehmetçik heyeti ile birlikte oluşturduğumuz gastro tur haritasıyla ilçelerimizin turizm gelirlerini artırarak, yöresel tatlar aracılığı ile kültürel mirasımızı aktaracağız. Tur içerisinde, kaybolmaya yüz tutan zanaat çalışmalarını yeniden canlandırmak için yeni workshoplar yapılmasını ve uygulamalı eğitimler verilmesini planlıyoruz. İlçemize gelen turistlerin toprağa dokunup sürece dahil olmalarını istiyoruz. Foça’da kaliteli tarımın gelişmesi için Cittaslow felsefesi ile işleyen turizm faaliyetlerine ve projelere destek vermeye devam edeceğiz.’’dedi.

2021 yılı Kasım ayında uluslararası yaşanabilir ve kaliteli kent standartlarına sahip belediyeler ağı olan Cittaslow International’a kabul edilen Foça, uyulması gereken 7 madde 72 kriterlik alanlarda projeler üretmeyi ve uygulamayı hedefliyor. Uluslararası Cittaslow ünvanı alan kentlerin birinci önceliği, geçmişten bugüne kadar gelen ve kentin kültürünü oluşturan değerleri korumak ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir kent yaratmaktır. Cittaslow kentler çevreye duyarlı vatandaşlar için sürdürülebilir nitelikte projeler üretmekle yükümlü, tüm vatandaşları içine alabilecek maksimum kapsayıcılıkta fayda sağlamayı hedefler.  Cittaslow kentleri yerel olanı öne çıkarıp, yine yerel halka fayda sağlayacak şekilde geliştirip tanıtmayı hedefler. Cittaslow kentler Avrupa Birliği projelerinden finansman desteği almada önceliklidir. Cittaslow kentler kaybolmakta olan kültürel değerlerin tekrar canlandırılıp var olanın korunmasına yönelik turizm faaliyetleri geliştirir. Cittaslow kentleri kent faydasına yönelik planlanan projeler için özel paydaşlarla iş birliği yapabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir