TMMOB, ZEHİRLİ GEMİLERİN SÖKÜMÜ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMESİNE ORTAK TEPKİ GÖSTERDİ

Alsancak TMMOB’taki binasında yspılan basın açıklamasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de katılarak şahsi dava da açacağını belirterek destek verdi.

Yapılan açıklamada “Günlerde SÖK Denizcilik tarafından satın alınarak Aliağa’ya söküm için getirileceğine dair haberler paylaşılan ; yapımına 1957 yılında yapımına başlanarak, 1960 yılında tamamlanan, 1963 -2000 yılları arasında Fransız Donanmasında sonra Brezilya Donanmasında kullanıldıktan sonra hurdaya ayrılan Uçak gemisi Sao Paulo Gemisi ve Aliağa Gemi Söküm sürecine ilişkin olarak TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası tarafından 26.07.2022 tarihinde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamamıza İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katılarak destek verdi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Barosu Başkanı Özkan YÜCEL, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman KAYNAK, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Serhat TANYERİ tarafından yapılan değerlendirmeler kapsamında söküm için ülkemize getirileceği belirtilen gemi ile ilgili süreç değerlendirilirken; atık ithalatı, ticareti ve transit geçişine ilişkin ülkemizin de taraf olduğu uluslararası mevzuat ve ulusal mevzuat hatırlatılarak gemide bulunan tehlikeli atıklar ile ilgili Tehlikeli Atık Envanteri ve gemi Söküm Planındaki eksiklikler dile getirildi. Otopan, Kuıto, Ethan Gemilerinde yaşanan süreçler ve Gaziemir Nükleer atıkların da konu edildiği açıklama kapsamında ülkemizin atık çöplüğü haline getirilmesine izin verilmeyeceğinin altı çizilerek mücadeleye katılım çağrısı yapıldı.

TUNÇ SOYER GEMİLERE ŞAHSİ DAVA AÇACAK

Soyer ise açıklamalara destek verirken, İBB tarafından hukuki sürecin yürütüleceği, kendisinin de kisisel olarak davacı olacağı vurgusunu paylaşarak; İzmirlileri bu mücadeleye davet etti.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir tarafından bir metin de okunarak herkesi ortak açıklamalara bekliyoruz” çağrısı da yapıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir