AYVALIK, UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYLIĞI YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR…

UNESCO Dünya mirası adaylığı yolunda emin adımlarla ilerleyen Ayvalık’ta panel serileri devam ediyor. Bugüne kadar düzenlenen üç panelin ardından dördüncüsü 29 Temmuz Cuma günü saat 15.00’de Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. “UNESCO Dünya Mirası Bursa: Sürecin Değerlendirilmesi ve Gelecekten Beklentiler” İsimli dördüncü panele konuşmacı olarak Prof.Dr.Neslihan Dostoğlu katıldı.
Ayvalık, 2015’te arayış toplantıları ve çalıştaylar düzenlenerek başlayan sürecin ardından 2017 yılında “Ayvalık Endüstriyel Peyzajı” adıyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydedildi. Ayvalık’ın, listeye girmesi için hazırlanan başvuru dosyasına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Mayıs 2021 tarihinde UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi tarafından başlatılan çalışmalarda bir yıllık süreç tamamlandı. “Yerelde Görüşmeler” serisi ile yürütülen süreç bundan böyle; paneller, çalıştaylar ve sempozyumlar düzenlenerek sürdürülecek.

BURSA ALAN BAŞKANI DA KATILDI

Bu kapsamda dördüncü panelde, Bursa Alan Başkanı Prof.Dr. Neslihan Dostoğlu tarafından 22 Haziran 2014 ‘te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” adıyla kaydedilen varlığın; Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ofiste yürütülen dünya mirası ve alan yönetimi çalışmaları, adaylık süreci, 38. Dünya Mirası Komitesi toplantısı, öncesindeki beklentiler ve sonrasında gerçekleşen eylemler gibi konular bir alan başkanının gözünden paylaşılacak,

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir