HUGO BOSS TEKSTİL SANAYİ, KENDİ ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ÜRETİYOR…

HUGO BOSS Tekstil Sanayi, İzmir ESBAŞ'taki tesislerinde yenilenebilir enerji yatırımı yaparak Güneş Enerji Santrali(GES)'ten kendi enerjisini üretmeye başladı. Avrupalı Firma bu sayede yıllık ortalama 400 ton CO2 salınımını önleyecek.

HUGO BOSS Tekstil Sanayi, İzmir’deki üretim tesislerinde bulunan 5 Bin Metrekarelik alana kurduğu Güneş Enerjisi Santrali (GES)’i devreye aldı. Yenilebilir enerji alanındaki ilk yatırımını hayata geçiren şirket, önümüzdeki dönemde de yatırımlarını arttırmayı hedeflediği belirtildi.

1999 yılından bu yana Ege Serbest Bölgesi(ESBAŞ)’ ta faaliyet gösteren ve Avrupa pazarına yönelik tüm hazır giyim ürün gruplarında HUGO BOSS ’un ana üretim platformu olan HUGO BOSS Tekstil Sanayi, İzmir’deki üretim tesislerinde bulunan 5 bin Metrekarelik alana kurduğu Güneş Enerjisi Santrali (GES)i devreye aldı. İlk etapta yılda yaklaşık 805.000 kWh elektrik üretecek olan sistemin ürettiği elektrik miktarı 328 hanenin yıllık enerji tüketimine eş değer olacak. Ayrıca santraller, yıllık ortalama 400 ton CO2 salınımını önleyecek. HUGO BOSS Grubu’nun amacı, 2030 yılına kadar yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanan bir organizasyon haline dönüşmek. HUGO BOSS Tekstil Sanayi de bu alandaki yeni yatırımlarıyla bu hedefi desteklemeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan HUGO BOSS Tekstil Sanayi Genel Müdürü Arif Kaya “HUGO BOSS Tekstil Sanayi olarak sürdürülebilirlik alanındaki önceliklerimiz doğal kaynakların sorumlu tüketimine, atık yönetimine ve karbon salınımımıza özen göstermeye odaklanıyor. Bu kapsamda somut hedeflerimiz ve yatırımlarımız var. Bunlardan en sonuncusu yenilebilir enerji alanında gerçekleşti. Bu yıl bu alanda yaklaşık 4,3 milyon TL’lik bir yatırımla pilot projemizi devreye aldık Önümüzdeki dönemde bu yatırımı 22 milyon TL’ye çıkararak fabrikamızda kullandığımız elektrik enerji ihtiyacımızın %35’ini kendi (GES) güneş enerji santrallerimizden karşılamayı amaçlıyoruz. “diye konuştu.

HUGO BOSS İzmir’de Güneşten enerjisini kendi üretiyor

HUGO BOSS Tekstil Sanayi üretim tesisleri özellikle erkek giyim, kadın giyim, spor giyim, gömlek ve penye gibi farklı ürün gruplarında HUGO BOSS grubun en önemli üreticisi konumunda. Grubun tedarik zincirinde, İzmir’deki üretim tesislerinin payı erkek giyimde %40, kadın giyim ve gömlek ürün grubunda ise %35 dolaylarında seyrediyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir